Fagerudd kommer kastas rakt in i Vita Hästen

Marcus Fagerudd debuterar för Vita Hästen på onsdag. "Det ska bli kul att lira här som hemmalag", säger Vita Hästens nya lån från Södertälje.

Marcus Fagerudd är utlånad till Vita Hästen resten av säsongen.

Marcus Fagerudd är utlånad till Vita Hästen resten av säsongen.

Foto: Johny Daagh

Ishockey2020-01-13 15:05

Det skulle kunna vara ett backfynd till andra halvan av säsongen. 27-årige finländske backen Marcus Fagerudd har gjort två säsonger med Ilves i finska ligan och står noterad för 110 SHL-matcher för Luleå, Djurgården och Mora. 

Men den andra säsongen i allsvenska konkurrenten Södertälje har spelet gått i baklås. Fagerudd har inte varit med i de åtta senaste matcherna och har därför lånats ut till Vita Hästen resten av våren.

Vita Hästens tränare Tony Zabel vet potentialen men är medveten om att det kan bli en startsträcka för att få igång Fagerudd på alla cylindrar.

– Jag har följt honom länge. Vi kommer behöva bygga upp honom men han kommer få spela direkt och få förtroendet i powerplay. Vi har saknat någon med det skottet, säger Zabel efter måndagsträningen i Himmelstalundshallen.

Hemmadebut på onsdag mot Kristianstad alltså. Marcus Fagerudd är nöjd och glad efter sin första träning med det nya laget.

– Det är kul. Jag har inte varit på is på en vecka men jag har tränat på bra ändå. Jag är redo, säger Fagerudd när han stannar till på väg mot omklädningsrummet.

Det är en hel del nytt som han ska sätta sig in i under Zabel och Niklas Czarneckis ledning. Men ändå inte. 

– Det är ju hockey. Sen är det kanske vissa detaljer som är annat mot vad andra lag har. Det gäller att komma in i det så snabbt som möjligt. Vi går igenom steg för steg vad som gäller här.

Men du känner dig taggad att dra på dig Hästen-tröjan i alla fall?

– Verkligen. Det ska bli riktigt roligt. 

Himmelstalundshallen är i alla fall ingen ny erfarenhet för Marcus Fagerudd.

– Jag har spelat här en gång den här säsongen. I fjol var jag skadad och missade en match här men jag har varit här några gånger i alla fall. Det är ingen lätt hall att lira i som motståndarlag. Det ska bli kul att lira som hemmalag, säger han.

Fagerudd känner till Filip Cruseman sedan tidigare och spelade tillsammans med Jacob Spångberg i SSK i fjol. I övrigt blir det nya bekantskaper att lära känna och matchas ihop med.

– Jag känner redan nu att det är en lätt grupp att komma in i. Det är en tight trupp och de har tagit hand om mig. Det har funkat bra under säsongen och vi ska fortsätta på den vägen.

Du hade en bild innan att det är bra tränare här.

– Det är samma intryck nu. Det är bra och rutinerade tränare som vet vad de snackar om. Det är bara positivt, konstaterar Marcus Fagerudd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!