Hästen-tränarens primära mål: "Annars är man korkad"

Mikael Johansson är på det klara med vad som gäller för Vita Hästen just nu, och det handlar inte om att klättra till en slutspelsplats. "Annars är man korkad i det här läget", säger den assisterande Hästen-tränaren.

Mikael Johansson hoppas på bättre leverans i numerärt överläge från sitt manskap.

Mikael Johansson hoppas på bättre leverans i numerärt överläge från sitt manskap.

Foto: Johny Daagh

Ishockey2021-10-20 07:30

Det är ingen stor sensation i sig att Vita Hästen ligger näst sist i hockeyallsvenskan efter sju omgångar. Däremot går det inte att blunda för att fyra inspelade poäng är ett blekt facit och att den första trepoängaren fortsatt låter vänta på sig.

Att tänka på att ta sig upp till en tiondeplats (slutspelsbiljett) är inget som Mikael Johansson gör i det här läget.

Det primära är att ta sig upp över det negativa kvalstrecket.

– Annars är man korkad i det här läget vi ligger. Det kan jag tycka. Så är det ju, man måste ju titta på var man ligger i serien. Första målet är att kravla sig över det strecket, säger Mikael Johansson.

Den motiga starten för lagets del till trots – Mikael Johansson har haft en bra första tid i sin nya roll i Vita Hästen. Johansson trivs ihop med Tony Zabel och har huvudansvaret för bland annat powerplay där Hästen står på 20 procent.

– Jag tycker vi har...vi skjuter för lite. Vi har ändrat lite och vill få in mer backar som skjuter lite mer från blå. Sen utnyttja "Samas" (Jesper Samuelsson) spelintelligens i mitten i stället, och styra därifrån, säger Mikael och lägger till:

– Det är bara att jobba på för oss. Vi har ju spelarna för det. Det gäller att hitta vilka som ska komplettera varandra. Samtidigt måste man få chansen att hitta en kemi, vi kan inte byta hela tiden.

Hur ser du på er säsong hittills överlag, fyra pinnar är inte jättemycket?

– Nej, det är inte vad vi ville. Men om ska titta på vårt lag, det är väldigt oerfaret på den här nivån. Sen hade vi kunnat göra saker bättre så klart. Det viktiga är att vi biter i och kör på, och vet var vi är nånstans i den här säsongen. Vi måste komma till hallen med glatt humör och tycka att hockey är jäkligt kul. Det är viktigt för oss ledare, att hålla uppe humöret inom gruppen. Vi ska lära oss och bli bättre och bättre. Visst, vi kan säga att det är många omgångar kvar, men vi måste ju börja vinna nån gång också.

Nästa match är ingen barnlek. Topplaget Björklöven gästar "Himpa". Vita Hästen genomförde sitt träningspass dagen innan "Löven" med fullt manskap. Jonathan Racine och Christopher Fish är åter från sina skador.

– Vi måste lära oss att göra mindre misstag och ta färre utvisningar, avslutar Mikael Johansson.

Karta: Himmelstalundshallen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!