Hårdingen Hassel hittade målet

Morgan Hassel blev hårdast i Hästen med sitt skott i 148 kilometer i timmen. – Jag har nött en del genom åren, sa backen.

Publikstöd. Omkring 500 supportrar kom till Himmel­stalundshallen.

Publikstöd. Omkring 500 supportrar kom till Himmel­stalundshallen.

Foto: Michael Svensson

Ishockey, Norrköping2015-09-03 02:00

Vita Hästen öppnade upp portarna i Himmelstalundshallen för supportrarna. Det bjöds på lagpresentation, fyra skicklighetstävlingar och till sist en internmatch inför omkring 500 åskådare.

Efter grenarna hastighetsåkning, dribbling, prickskytte och hastighetsskytte stod det 2–2 mellan det svarta och vita laget. I den avslutande lättsamma internmatchen vann sedan det svarta laget med 6–2.

Publiken ihallen kunde konstatera att amerikanen Adam Schmidt var snabbast på isen och att Morgan Hassel sköt hårdast. 148 kilometer i timmen fick han till som bäst, någorlunda tätt följd av Rasmus Fyrpihl med 134.

– 148 är nog mitt bästa resultat någonsin. Jag hade 145 för fem–sex år sedan i Brynäs och det var senast jag mätte. Jag har haft ganska bra skott sedan jag var liten och har en rätt naturlig sving. I dag var det svårt att missa mål i alla fall, skämtade han om det vidöppna nätet från omkring fem meter.

Det blir självklart en annan femma i matchspel med all trängsel och rörelse på isen.

– Man får ju inte samma tid då. Men om det är fritt och öppet ska det i alla fall vara krav på att träffa mål. Jag fick på ett par bra skott i fjol, exempelvis mot Karlskoga här hemma. Det är extra kul när de går in, sa Hassel.

Just Karlskoga är nästa träningsmotståndare för Vita Hästen, hemma på fredag. Därefter är det bara en dryg vecka till den allsvenska premiären, mot Tingsryd i Himmelstalundshallen kommande lördag.

– Det har känts bättre och bättre med flera småsaker som faller på plats. Det ska bli kul att äntligen spela här hemma också, sa Hassel efter alla bortamatcher i höst.

Om Hassel känns hyggligt given i startuppställningen har nye målvakten Linus Söderström en tuffare match att gå. Den 18-årige juniorlandslagsmålvakten, inlånad från Djurgården, konkurrerar med fjolårets succé­man Axel Brage om platsen mellan stolparna.

– Det spelar ingen roll, det är konkurrens var man än spelar. Det är bara att ge allt och förtjäna sin speltid, sa Söderström när han hade fått av sig målvaktsutrustningen.

Han satsar på att spela JVM igen under jul- och nyårshelgen, och kom nyss tillbaka till Norrköping efter den senaste landslagssamlingen.

– Det kändes hyfsat. När man har varit borta så länge (på grund av en höftoperation) vet man inte vad man ska förvänta sig men det var ändå godkänt.

Hur trivs du annars i Norrköping då?

– Bra. Det är första gången jag bor själv men nu har jag kommit in i det efter en månad, sa Söderström.

Återstår bara att försöka ta sig in i förstauppställningen på isen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!