Emilia Larsson är ett nyförvärv i IFK Norrköping FK och hon nästan lovade att hon skulle göra mål – något som hon verkligen levde upp till i division 1-matchen mot Nittorp. 6–0 (2–0) blev storsegern och Emilia svarade för hälften av fullträffarna. Att hon trivs i IFK och på Östgötaporten märks mer än väl. Två mål i premiären adderade hon nu upp till fem totalt.
– Härligt – jag trivs storartat. Det är finfin stämning i laget och då går det så mycket lättare att spela.
Emilia bor kvar i Linköping där hon några säsonger spelade i LFC men närmast kommer hon från IFK Nyköping.
En annan som myste gott efter slutsignalen var tränaren Anders Gahnström.
– Nu fick vi en rejäl revansch för plumpen förra veckan. Så här bra är vi och skall prestera de flesta matcherna i serien.
Särskilt nöjd var Anders med inställningen i laget där just Emilia var den mest aktiva. Hon for omkring och skapade farligheter hela tiden. Helt enkelt en skön inspirationskälla för hela laget.