Den svenska förbundskaptenen Michael Apelgren tog med Felix Claar i bruttotruppen inför VM, medveten om att 27-åringens rehabilitering förmodligen skulle kräva mer tid än det fanns fram till mästerskapet. Förbundskaptenen var beredd att chansa – om det fanns minsta chans att få med Norrköpingsstjärnan i VM-laget.
Men så blir det inte, något som Aftonbladet var först med att bekräfta på lördagen.
Felix Claar hinner som väntat inte tillbaka i tid till VM. Först nu har han börjat träna efter hälseneoperationen som han tvingades till efter OS i Paris. Nu står det helt klart att svensken kommer förlora kampen mot klockan. Skadan är nästan helt läkt men kroppen saknar matchtempo.
– Jag kommer inte hinna. Det vore dumt att ens försöka eftersom jag inte hinner spela några matcher innan VM, säger han till NT.
Hur känns det?
– Skittråkigt, så klart. Tidigare har jag varit skadad i max två, tre matcher i rad. Nu kommer jag att vara borta i ett halvår totalt. Jag hade hellre tagit den här skadan tidigare i karriären.
Felix Claars SC Magdeburg skulle ha spelat sista omgången i Bundesliga före VM-uppehållet på söndagen, men klubben ställer in ligamatchen efter attacken mot en julmarknad i staden på fredagen.
Handbolls-VM 2025 avgörs mellan 14 januari och 2 februari i tre värdländer: Danmark, Kroatien och Norge.
Sverige ställs mot Japan, Chile och Spanien i det inledande gruppspelet.