Men laget tappade spelet i andra halvlek och förlorade med 2-4 (2-1) i söndagens match på Vikingavallen.
Svärtinges tränare Philip Forsström kommenterade matchen:
- Tråkig förlust. Vi hade bra koll på Söderköping i första halvlek, vi gör det svårt för dem. Andra halvlek så gör de två snabba mål och matchen dör lite efter det. Fyra matcher kvar så det är bara kämpa vidare.
Söderköping började bäst och gjorde 1-0 redan i matchupptakten. Efter bara en minut slog Vicky Nsimba Arcange till.
Svärtinge kvitterade till 1-1 snabbt. I femte minuten nätade Alija Smailagic.
Svärtinge tog också ledningen strax före paus, på nytt genom Alija Smailagic. Direkt efter pausen gjorde Marcus Ljung mål och kvitterade för Söderköping.
Söderköping gjorde också 3-2 i 54:e minuten när Vicky Nsimba Arcange fick träff återigen.
Jesper Karlsson gjorde dessutom 4-2 i 70:e minuten. 4-2-målet blev matchens sista.
Söderköping har fyra segrar och en förlust och 13-7 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Svärtinge har två vinster och tre förluster och 9-17 i målskillnad.
Med fyra omgångar kvar är Söderköping på tredje plats i tabellen, och Svärtinge är på tionde plats.
Nästa motstånd för Svärtinge är Stegeborg. Lagen möts fredag 13 september 19.00 på Billbäcks Arena.