Skärblacka bröt Tallbodas segersvit

Efter fem segrar i rad i division 5 Östergötland mellersta herr i fotboll för Tallboda så tog vinstsviten slut borta mot Skärblacka.

Skärblacka IF vann mot Tallboda IF

Skärblacka IF vann mot Tallboda IF

Foto: Montage

Fotboll2024-09-14 18:42

Matchen på lördagen på Skärblacka IP slutade 2-1 (1-0).

Skärblackas tränare Jukka Poikela:

- Vi gjorde en jättebra match mot serieledarna Tallboda, som är riktigt bra. Vi börjar få alla tillgängliga och då är vi riktigt bra och kan slå alla lag i serien. Vill inte framhålla någon, då det var en lagseger idag och ingen som föll utanför ramen.

Målgörare för Skärblacka blev William Is och Joachim Poikela och för Tallboda var det Dennis Berggren som hittade rätt.

Skärblacka har tre segrar och två förluster och 16-12 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Tallboda har fyra vinster och en förlust och 24-4 i målskillnad. Det här var Skärblackas fjärde uddamålsseger den här säsongen.

Med fyra omgångar kvar är Skärblacka på femte plats i tabellen, medan Tallboda är på andra plats.

Skärblacka tar sig an Linghem i nästa match borta söndag 22 september 16.00. Tallboda möter Kimstad hemma lördag 21 september 12.00.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!