I höstas besökte Jonatan Gudni Arnarsson IFK Norrköping vid två tillfällen. I november spelade ytterforwarden i träningsmatchen mot Sirius och efteråt öppnade han för en flytt.
Efter en tids förhandlingar mellan IFK och isländska andraligalaget Fjölnir har även den personliga överenskommelsen gått i lås, vilket NT och Expressen rapporterade om i lördags.
Den isländske ungdomslandslagsspelaren har anslutit till IFK-truppen, som under onsdagseftermiddagen landade på Malagas flygplats för ett veckolångt tränings- och matchläger i Spanien.
Men från IFK:s håll har det varit tyst, Jonatan Gudni Arnarsson har inte blivit officiellt presenterad.
Det beror på att han inte är myndig, erfar NT. Planen ska vara att han skriver på först på sin 18-årsdag, enligt våra uppgifter.
Jonatan Gudni Arnarsson fyller år 9 februari.
Noterbart är att provspelaren Ziyad Salifu är med på lägret. Bland spelarna utan A-lagskontrakt har målvakten Theo Krantz och forwarden Manaf Rawufu fått varsin biljett. Det gäller även Åke Andersson, som gjorde allsvensk debut i fjol.
Axel Brönner är kallad till Sveriges 2008-landslag, annars hade mittfältaren antagligen rest utomlands med IFK.
Flyttryktade spelare som Moutaz Neffati och Kevin Höög Jansson är på plats i Spanien.
Däremot syntes varken Laorent Shabani, Vito Hammershöy-Mistrati, Fritiof Hellichius eller Jesper Lindvall till under lagets resa. Inte heller korsbandsskadade Stephen Bolma.
Sedan tidigare har NT rapporterat om att Vito Hammershöy-Mistrati och Jesper Lindvall inte ingår i IFK:s framtidsplaner. I träningsmatchen mot Sandviken i lördags var de inte med i truppen. Även Laorent Shabani och Fritiof Hellichius hölls utanför då.
Kvartettens kontrakt går ut i slutet av det här året.
Fotnot: I en tidigare version uppgavs felaktigt att Jonatan Gudni Arnarsson fyller 18 den 19 februari. Det gör han den 9 februari.