Fredheim vurpade på löprundan: "Såg inte taggtråden"

Tor-Arne Fredheims löprunda slutade med ett fall, en trasig mobiltelefon – och en spricka i axeln. "Det kunde gått ännu värre", konstaterar IFK-tränaren.

 Tor-Arne Fredheim.

Tor-Arne Fredheim.

Foto: Bildbyrån

Fotboll2022-09-29 18:39

Åtta raka segrar och på allsvensk plats. Tor-Arne Fredheim har fått mycket beröm för sitt jobb i IFK Norrköping.

59-åringen räddade nykomlingen kvar i elitettan förra säsongen och skrev efteråt ett treårskontrakt i en roll som manager. 

Lyftet har fortsatt och med fem omgångar kvar att spela ligger IFK Norrköping på allsvensk plats. På lördag väntar obesegrade serieledarna Växjö hemma i en mycket viktig match i toppstriden. 

Uppladdningen inför söndagens hemmamatch mot Team TG (3–0-seger) bestod bland annat av att ta en löprunda – som inte slutade bra.

– Jag sprang och kollade i mobilen, GPS:en, var jag skulle någonstans och såg mig inte för, berättar han.

Taggtråden fällde Fredheim som föll, tappade mobilen som gick sönder och han kände en smärta i ena axeln.

– Det kunde gått ännu värre, konstaterar han men känner fortfarande av vurpan ett par dagar senare.

I samband torsdagens träning kom IFK Norrköpings läkare Peter Cratz ut på planen med ett binge papper som bland annat visade att axeln tog stryk vid fallet.

– En spricka. Det går bra, men jag får inte lyfta armen för högt, säger Fredheim. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!