- Ja, det blev en lite krampaktig match. Waria hade ont om spelare så matchen spelades 9 mot 9, vilket vi inte är vana vid. Vi har kontroll över matchen men får inte till den sista avgörande passen eller skottet. Vi gläds ändå åt 3 poäng. Målskytt Agnes Tholander efter ett bra inspel av storasyster Elsa, kommenterade Valdemarsviks huvudtränare Henrik Svensson efter matchen.
Warias tränare Nicklas Jöbring om matchen:
- Vi gör en kanonmatch i 90 minuter. Defensivt jobbar vi som ett lag och släpper inte alls till många farliga målchanser. I andra halvlek tycker jag vi är det bättre laget och ett oavgjort resultat hade nog varit rättvist. Men tyvärr missade vi 2 frilägen!
Agnes Tholander slog till efter 43 minuter och blev matchhjälte med sitt 1-0-mål.
Valdemarsvik har två segrar och tre förluster och 5-13 i målskillnad på de senaste fem matcherna. Det här var Valdemarsviks andra uddamålsseger den här säsongen.
Valdemarsvik har nu sex poäng efter fem spelade matcher, medan Waria är utan poäng efter fyra matcher.
Nästa motstånd för Valdemarsvik är Skärblacka. Lagen möts söndag 19 maj 17.00 på Skärblacka IP. Waria tar sig an Åby hemma torsdag 23 maj 19.00.