Den spektakulära Mbemba höll på att göra comeback i den svenska ligan i Dolphins men det stannade vid ett par träningar och en träningsmatch borta mot Uppsala.
Efter en kort höst i Marocko dök han upp som nyförvärv i Umeå för två veckor sedan, och hans entré har onekligen satt fart på laget. På de elva första matcherna hade Umeå ett poängsnitt på blygsamma 65 poäng. Med Rudy Mbemba i laget har det blivit två segrar, 105 poäng i snitt och totalt 55 från hans händer.
Dolphins är förvarnat om Mbambas kapacitet men analysen om motståndarlaget är långt ifrån så enkelspårig.
– Laget består inte enbart av Rudy utan man har fyra importer och bra svenska spelare och man har ett djup i laget som man måste ha respekt för. Man har en bra coach i Jesper Gustavsson som givetvis är glad att ha fått Rudy till laget vilket gör att de andra kan spela med större självförtroende. Vi kommer inte att sätta någon speciell spelare på Rudy utan vi kommer att fortsätta spela den ”lagbasket” som vi är bra på och kan vi bara skjuta som vi gjort de senaste matcherna så blir ju möjligheten att förlänga hemmasviten betydligt större, säger coachen Adnan Chuk till Dolphins hemsida.
Dolphins har alltså vunnit samtliga ligamatcher i Stadium Arena den här hösten.
Även första mötet med Umeå, på bortaplan, slutade med Dolphinsvinst, 62–56.
Inför tisdagens match ligger Dolphins tvåa i ligan med tio segrar. Umeå parkerar näst sist efter tre vinster.