Lägergården Brevik som ligger vid slätbaken på Vikbolandet har sedan 1950-talet varit ett sommarparadis för barn och ungdomar. Sommaren 2020 ställdes sommarlägren in på grund av rådande pandemi. Även annan verksamhet såsom konferenser och skolresor, som delvis finansierar lägerverksamheten, uteblev.
– Det blev ett jätteslag för oss ekonomiskt, berättar Nicklas Wallberg som är styrelseordförande i Brevikstiftelsen.
El är en stor utgiftspost på lägergården, för att sänka kostnaden och på lång sikt stärka stiftelsen ekonomiskt har de startat en insamling. Målsättningen är att på fyra veckor samla ihop 300 000 kronor och på så sätt finansiera en solcellsanläggning.
Solcellerna beräknas minska kostnaden för el med ungefär 30 000 kronor om året. Nicklas Wallberg berättar att idén med solceller kommer från Lennart Runfors som var med vid uppstarten av lägergården, han var engagerad ända fram till att han gick bort i höstas.
– Lennart mejlade mig och tyckte vi skulle satsa på solel men då var det inte ekonomiskt möjligt. Sen växte tanken fram hos mig att vi skulle kunna göra det med kraften från, vad vi kallar, gamla Brevikingar.
Nicklas Wallberg berättar att det är många som själva varit deltagare eller ledare genom åren som nu vill bidra för att nya barn och ungdomar ska få samma upplevelser som de själva har haft. Insamlingen startade via sociala medier i mitten av maj och ska pågå i fyra veckor.
– På två dagar sen kampanjen startade har vi fått in ungefär 60 000 kronor.
Hur vet de som skänker pengar att det går till en solcellsanläggning?
– De blir inbjudna till invigningen vi ska ha under påsken 2022. Vi kommer visa vad vi gör med pengarna, eventuellt överskott kommer gå till verksamheten för att stötta barn och unga.
Wallberg berättar också att satsningen på solenergi är ett led i att göra gården mer klimatanpassad.
Ladan som anläggningen ska ligga på kommer få namnet Runfors Lada efter Lennart Runfors som kom på idén. Lisa Larnemark Schultsberg som är verksamhetschef på KFUM/Brevik är glad för allt engagemang kring projektet och tycker det känns rätt att göra lägergården mer miljövänlig.
– Sista gången Lennart var här på Brevik pratade vi om solceller. Det är en fin symbolik i att namnge ladan efter honom så att han får fortsätta sprida ljus och värme även om han inte är kvar själv, säger Lisa Larnemark Schultsberg.