"Vi trodde inte det var sant!"

Dansbandet Titanix och världsproducenten Ron Nevison har en ny låt ihop. "Vi trodde inte det var sant, när han tackade ja till oss", säger sångerskan Maria Rolf.

Dansbandet Titanix har släppt en ny låt, "Ge mig hopp", tillsammans med världsproducenten Ron Nevison. "Vi trodde inte det var sant, när han tackade ja till oss", säger sångerskan Maria Rolf.

Dansbandet Titanix har släppt en ny låt, "Ge mig hopp", tillsammans med världsproducenten Ron Nevison. "Vi trodde inte det var sant, när han tackade ja till oss", säger sångerskan Maria Rolf.

Foto: Pressbild

Valdemarsviks kommun2020-02-04 19:00

”Ge mig hopp” och ”Här vill jag leva” är namnen på Titanix två senaste låtar, som släpptes i dagarna.

Den ena har en USA-inspirerad attityd.

Den andra är en hyllning till hemstaden Valdemarsvik.

Vi börjar på andra sidan Atlanten, där producenten Ron Nevison, som jobbat med och producerat många världsstjärnor, en dag fick några dansbandslåtar från Sverige och Valdemarsvik.

– Jag skickade över några av deras tidigare låtar och förklarade vad vi ville åt med den amerikanska radiokänslan Ron har. Han lyssnade och förstod vad vi var ute efter och tackade ja, berättar Pär Winberg på Atenzia Records.

Maria Rolf och Titanix trodde knappt det var sant.

– Han har ju jobbat med många av mina allra största idoler, som jag alltid lyssnat på, säger Maria och räknar upp Heart, Kiss, Thin Lizzy, Europe och Rolling Stones.

... och så Titanix?

– Det blev nästan en chock för oss alla, när han tackade ja. Det är en stor ära för oss. Det finns ju inte ens dansband i USA, säger Maria och skrattar.

– Det finns en attityd och ett sound i hans arbete, som vi sökte efter. Han fick fria händer med vårt material och kom tillbaka med det här. Vi är riktigt nöjda. Det är en sån häftig grej.

Jerry Rolfs text är ju på svenska.

– Vi skickade över låten med engelsk text så han kunde veta vad den handlade om, säger Maria.

Så det blir en engelsk version också?

– Det är inte säkert. Vi avvaktar.

Jerry Rolf har också skrivit "Här vill jag leva".

– Den handlar om Valdemarsvik, säger Maria Rolf.

Valdemarsviks egen nationalsång?

– Jag vet inte det... Vi har inte gjort något så nära Valdemarsvik som den här. Låten "Längtan", som vi släppte 1997, tyckte vi i bandet att den handlade om vår ort, men i "Här vill jag leva" finns textrader om platser man känner igen på våra gator, säger Maria Rolf.

De två släppen tar Titanix närmare sin nya skiva, som bjuder på en blandning av allt.

– Det blir lite eget, någon cover och något annat. Vi får in väldigt mycket musik till oss just nu. Det är spännande. Att göra ett nytt album, en full skiva, är speciellt, säger Maria Rolf.

Titanix är precis hemma och packar om turnébussen och för en sväng längs vägarna, som tar de via båtarna till och från Åland och Vemdalen.

Med två nya låtar i bagaget.

– Vi spelade de "live" för första gången i helgen och fick bra gensvar av publiken. Det kändes riktigt bra, säger Maria Rolf.

Karta: Valdemarsvik
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!