– Det är otroligt roligt att vi fått hit Dregen till lilla Valdemarsvik. Han har tagit fram en egen öl så han gör en dj-turné där han promotar den. Jag kollade om det fanns någon chans att få hit honom och det fanns det, säger Jonna Dallner, som äger Flickorna i Gröna Huset.
Hon berättar att responsen har varit stor och att det i det närmaste är fullbokat.
– Jag trodde det mest skulle vara folk i 30-årsåldern men det är framförallt 50 plussare som bokat. Det är nog så att många i den åldern har en relation till hans musik.
För Dregens del handlar öl-satsningen om att han behövde ha något att göra under pandemin när alla konserter ställdes in och turnélivet plötsligt försvann helt och hållet.
– Jag är väldigt intresserad av öl och om jag går in i något vill jag göra det till 100 procent. Jag har åkt nattåget många gånger till bryggeriet som ligger i Älvsbyn utanför Luleå, stått i vit rock och experimenterat med humle och allt möjligt. Så det är mina recept, berättar Andreas Tyrone Dregen.
Bryggeriet där ölet bryggs heter Nyckelbryggerier och ölets namn Riff, som anspelar på att gitarrister i rockmusik ofta spelar korta fraser som kallas för just riff.
Nu har turnerandet kommit igång igen och Dregen varvar dj-gig med konserter med Hellacopters under sommaren. Ena dagen som förband till Metallica i Barcelona och en annan på Flickorna i Gröna Huset i Valdemarsvik.
På frågan om han behöver dj-gigen för att klara ekonomin skrattar han till och säger att han nog klarar hyran nu i alla fall när turnerandet med Hellacopters har kommit igång igen och att han gör dj-andet för att det är kul.
Dregen utlovar att han kommer spela blandad musik på Flickorna i Gröna Huset med allt från gammal soul och gammal rock' n' roll till punk, metal och pop.
– Jag spelar bred musik, den enda tråden är att det alltid finns gitarr i musiken. Det kan bli alla musikstilar förutom jazz kanske. Kan även hända att jag spelar reggae faktiskt, det blir som det blir. Jag har med mig en jävla massa skivor som jag djupdyker i, sen blir det lite av vad lokalen ger
Har du varit i Valdemarsvik förut?
– Jag har kört fel någon gång tror jag och hamnade då i Valdemarsvik, det är nog enda gången jag varit där faktiskt. Så det ska bli skitkul. Jag har hört att det är mysigt och jag har en bra feeling inför giget.