Karnebåtfestivalen tillbaka efter två års uppehåll

Samba, grisfest, underhållning och knallar. Enligt arrangörerna kan bara riktigt dåligt väder stoppa Karnebåtfestivalen från att bli en folkfest.

Susanna Karlsson och Camilla Andersson på platsen vid Valdemarsviks Sparbank som under fredag och lördag blir en festplats.

Susanna Karlsson och Camilla Andersson på platsen vid Valdemarsviks Sparbank som under fredag och lördag blir en festplats.

Foto: Niclas Sandberg

Valdemarsvik2022-07-08 07:00

Under två år har Karnebåtfestivalen haft uppehåll på grund av pandemin men nu på fredag och lördag är det dags igen. Föreningen Nöjeskarusellen, som startade den årliga festivalen i mitten på 80-talet, är glada att kunna återuppta traditionen.  

– Det känns underbart kul. Både vi som jobbar med det och hela Valdemarsvik har längtat efter festivalen, säger Susanna Karlsson, som har varit med i föreningens styrelse sen 2020 och är med och arrangerar festivalen för första gången.

Att dra igång arrangemanget igen efter uppehållet var inget större problem även om Nöjeskarusellen väntade fram till april med att bestämma sig hur de skulle göra.

– Det är ett ganska inkört koncept. Vi var lite försiktiga innan vi bestämde oss, för att se om pandemin skulle komma tillbaka, berättar Camilla Andersson som har varit med och arrangerat festivalen sen 2010.

undefined
Senaste karnevalståget 2019 svängde det om samba-musiken på Valdemarsviks gator.

Precis som tidigare år blir det en marknad med knallar, olika tävlingar, underhållning med live-musik, mat och ett karnevalståg med sambarytmer som på lördagseftermiddagen går genom staden. Själva festivalområdet är framför Valdemarsviks Sparbank ett stenkast från hamnen. Nytt för årets festival är räkfrossa i öltältet och en grisfest med vildsvin.

Vad är utmaningen med att driva ett sådant här arrangemang?

– Att få folk att komma och förstå att vi måste ta inträde till festivalområdet för att få det att gå ihop. Men allt kostar inte. Man kan gå på marknaden gratis och uppleva karnevalståget, säger Susanna Karlsson.

Föreningen Nöjeskarusellen består av en kärna på ett tiotal personer och drygt 20 som hjälper till då och då.

– Vi gör det här för att ge invånarna i kommunen kultur och nöjen. Vi sliter med det, men det är roligt, säger Camilla Andersson.

Karnebåtfestivalen finansieras i huvudsak med pengar som Nöjeskarusellen själva tjänat ihop på sin nyårsrevy och genom huvudsponsorerna Valdemarsviks Sparbank och Valdemarsviks kommun. Budgeten för festivalen ligger strax över 400 000 kronor. Utöver de stora finansiärerna sponsrar och hjälper en mängd lokala företag och föreningar till med att få festivalen till stånd. Såsom Lions som ansvarar för marknaden med alla knallarna.

Vad gör ni om det blir mycket regn?

– Ja, vi är väderberoende. 2019 regnade hela lördagen bort. Men nu håller vi tummarna för att det ska bli bra väder, säger Camilla Andersson.

Karta: Valdemarsvik
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!