En plats för motion – både för kroppen och ögonen

På Åsvikelandets vandringsleder i Valdemarsvik bjuder naturen frikostigt på hela sitt spektra av upplevelser. Skiftande landskap med skog, badvänliga hällar och långa stränder utmed Östersjön.

Himmel och hav. På en del ställen utsikt ända bort mot horisonten.

Himmel och hav. På en del ställen utsikt ända bort mot horisonten.

Foto: Anne-Marie Karlsson

Valdemarsvik2021-07-04 14:00
undefined
Utmed strandkanten från Örvarp mot Markens Udde.

Åsvikelandet är ett 1 500 hektar stort vildmarksområde på privatägd mark som blev naturreservat 1996 och förvaltas av Länsstyrelsen i Östergötland. Här går också en del av Östgötaleden. Från de båda parkeringarna startar två olika två vandringsslingor som beskrivs på informationstavlor – sju respektive åtta kilometer långa.

Det blir en vandring stundtals genom barrskog, på stigar eller grusvägar, och stundtals utmed Östersjöns långa flikiga strandlinje. Området ger bra motion i delvis kuperad terräng, men det är knappast något man springer igenom bara för träningens skull. Här kan man inte låta bli att stanna upp och njuta av den hänförande utsikten på flera ställen. 

Det är hit man åker, ofta familjevis eller kompisvis, med ryggsäck och fika, som nu denna soliga försommardag med skiraste grönska. Även om Åsvikelandet är populärt året om. 

undefined
En del av leden på Åsvikelandet går genom barrskog. Här Barbro och Mats Hammenstig.

Den här dagen möter vi Barbro och Mats Hammenstig från Gryt ute på lederna. De har alltid gillat att vandra mycket, både sommar och vinter. De har bland annat gjort det i fjällen och då ofta haft med sig tält. Men det här blir en dagsutflykt.

– Vi har gått här tidigare också och det speciella här är ju att kunna vandra så långa sträckor utmed stränderna, säger Mats Hammenstig.

Han tror att det strandnära läget är vad som främst lockar besökare hit, såväl nya som återvändare.

Här, precis som på alla vandringsleder, finns förstås ett flertal rastplatser med vindskydd och grillar, raststugor och ett och annat dass. 

– Det funkar bra på rastplatserna här. De har en fin utsikt, säger Barbro Hammenstig när matsäcken packas upp på Markens Udde, några meter från strandlinjen.

undefined
Rastplats vid Markens Udde som fått namn efter ett gammalt torp.

Detta är en av de platser som fått namn efter bland annat tidigare boställen. Andra namn är Breviken, Örvarp, Västra Stäket, Långstadudden och Kråkvik där en raststuga, vilken alltid är öppen. Detta Friluftslivets år 2021 har länsstyrelsen dessutom ytterligare förbättrat rastplatserna med flera grillar.

Du kommer hit genom att åka mot Skeppsgården. Följ sedan skyltningen mot Åsvikelandet. Reservatet gränsar till Torrö naturreservat dit man kan gå på en av lederna och boka lotsstugan för övernattning.

På länsstyrelsens hemsida kan man läsa mer om Åsvikelandets och Torrö naturreservat, men även ladda ner karta och vägbeskrivning. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!