Helgen ser ut att fortsätta på den inslagna vägen. Enligt SMHI blir det strålande sol och cirka 25 grader även på lördag och söndag.
- Förmodligen forsätter det så i Östergötland även på måndagen, men det är lite mer osäkert. Då kommer nämligen ett regnväder in från västkusten, men som det ser ut nu så når det oss här först på tisdag, säger Anna Hagenblad, meteorolog på SMHI i Norrköping.
Helgen bjuder med andra ord på perfekt grillväder. Men det gäller att vara försiktig, den senaste tidens torra väder har nämligen gjort att det är mycket torrt i skog och mark.
- Det råder förhöjd risk för skogsbrand i östra Götaland och det håller i sig till dess att det har kommit ordenligt med regn, säger Anna Hagenblad.
På tisdag vänder det dock - då väntas det bli riktigt blött.
- Då kan vi räkna med regn- och åskskurar i länet.
Hur länge stannar ruskvädret?
- Det stannar nog bara över tisdagen, för på onsdagen ser det ut som att det blir sol igen.
Efter onsdag ser det dock sämre ut för den som gillar sol och värme.
- Framåt slutet på nästa vecka verkar det som att vi kommer att få svalare temperaturer, säger Anna Hagenblad.