Debbies liv kretsar kring trädgården
Så fort hon får chansen arbetar Debbie Fagerlund ute i sin trädgård.-Det är avkopplande och bra för själen, förklarar hon.
Trädgården bestod då bara av lite buskar här och där. Några blommor eller andra växter fanns det inte.
Sedan dess har en rad förändringar skett.
-Vi har byggt upp trädgården från "scratch" och det gör att det är extra kul, säger Debbie Fagerlund och blickar stolt ut över sin ögonsten.
<br><span class=MR>Brunn i present</span>
Hon har bland annat anlagt rabatt runt nästan hela huset samt gjort ett trädgårdsland.
För några år sedan byggde maken Lasse en brunn åt henne i födelsedagspresent och förra året byggde de en damm med ett litet vattenfall.
-Det här är min lilla oas och jag spenderar större delen av min lediga tid här ute på våren, sommaren och hösten. På vintern sitter jag inne och drömmer och planerar inför nästa säsong, berättar Debbie.
<br><span class=MR>Terapi</span>
Att ha en så pass stor trädgård kräver en hel del tid och arbete, men så vill inte Debbie se det.
-Jag kallar det inte arbete. För mig är det terapi. Jag gör det för att jag tycker att det är roligt och skönt. Att plocka ogräs är faktiskt min favoritsysselsättning. Jag tycker att det är så rogivande.
Trädgården tillhör självklart både Debbie, Lasse och dottern Denise. Men när de pratar om den säger de "Debbies trädgård".
-Visst njuter jag också jättemycket av den men den är ändå hennes, säger Lasse.
-Det är Debbies trädgård och min gräsklippare, fortsätter han och skrattar.
Makarna arbetar som musiker och åker tillsammans runt och uppträder. Nu för tiden försöker de jobba mer i hemmatrakterna men eftersom det blir mycket resande tycker de väldigt mycket om att ha trädgården som en fast och lugn punkt där de kan koppla av.
<br><span class=MR>Fastnade direkt</span>
Debbies stora trädgårdsintresse började när de flyttade till ett radhus i slutet av 80-talet. Där fanns det massor med växter och Debbie fastnade direkt.
-Jag blev intresserad och ville inte kasta några växter eller så. Jag kunde nästan ingenting innan men då fick jag lära mig hur man ska sköta olika plantor, när de ska klippas, var de ska placeras och så vidare.
Något som både Debbie och Lasse tycker mycket om är skapandet och att göra egna saker. Det är inte mycket i deras trädgård som är köpt.
Brunnen och dammen har de som sagt byggt. Likaså väderkvarnen som är gjord av en gammal högtalare.
Det är heller inte många av växterna som är köpta.
-Jag brukar dela på de plantor jag har och ta fröer och skott ifrån dem. Det är bara om det är någon speciell växt jag vill ha som jag köper skott. Men jag har många vänner i södra Sverige som har samma trädgårdsintresse som jag så vi brukar dela växter med varandra. Ibland skickar vi fröer och när vi träffas byter vi plantor, förklarar Debbie som tycker att det är en stor del av charmen med hennes intresse.
<br><span class=MR>Målade stenar</span>
Runt om i trädgården hittar man många exempel på Debbies kreativitet och skapande. Stenar målade som svampar och nyckelpigor dyker upp lite här och där liksom olika arrangemang som hon har gjort.
-Den bästa tiden är egentligen på våren fram till midsommar. När man har längtat hela vintern och knopparna kommer upp och slår ut. Det är så otroligt många färger och blommor här då.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!