Pia samlar keramikerna – och satsar på drejkurser

Allt fler vill in i ateljéerna för att kladda ner händerna i hopp om att få med sig en egentillverkad mugg eller kruka hem. Flugan drejning håller i sig, och trots att Pia J Stengard hellre bygger för hand än drejar, gör hon nu en storsatsning inom trenden för att fylla det behov som finns.

Med start i höst satsar konstutövaren Pia J Stengard på drejkurser.

Med start i höst satsar konstutövaren Pia J Stengard på drejkurser.

Foto: Saga Helin

Söderköping2024-07-13 05:01

Nyheten i korthet

  • Pia J Stengard, en mångsysslande konstnär i Söderköping, gör en stor satsning på drejkurser, trots att drejning inte är hennes personliga favorit.
  • Satsningen kommer att kosta Stengard nästan 300 000 kronor, men hon tror att det är nödvändigt för att hennes verksamhet ska överleva.
  • Kursen startar den 30 september, med fyra kurstillfällen varje vecka under hösten. Alla elever kommer att ha sina egna drejskivor för att verkligen kunna lära sig.

Längs kullerstenspassagen på Skönbergagatan i Söderköping finns antikbutiker, frisörsalonger och restauranger. Strosar du förbi nummer åtta på gatan finner du en butik vars glasfönster pryds av keramikmuggar och andra bruksvaror. 

Här ligger Kreativa Ateljén – platsen där mångsysslaren Pia J Stengard håller till. Hon är silversmed, författare och keramikkonstnär, för att nämna några av hennes sysselsättningar.

undefined
Precis innanför ytterdörrarna på lokalen står keramik färdig att säljas.

I hennes ateljé, bakom skynket i butiken, håller hon i keramik- och silversmedskurser. I det verkstadsliknande rummet har hon sett nya gemenskaper bildas och konstverk växa fram – någonting hon värderar högt.

– Jag har aldrig haft en grupp där det inte blivit en fin gemenskap. Det är så otroligt meditativt och läkande, någonting som du gör för dig själv. Det är fantastiskt att se det hända.

Trots ett schema som inte lämnar många dagar tomma så satsar hon nu på ytterligare ett projekt: Drejkurser som kommer hållas fyra kvällar i veckan under hösten.

– Det är en jättesatsning för mig. Enorm faktiskt.

undefined
Pia J Stengards bästsäljare i torkningsfasen.
undefined
Klar för försäljning!

Själv har hon aldrig riktigt fastnat för skapandeformen i sig, men det har varit svårt att blunda för den uppenbara trenden.

​​– Jag gillar mer att bygga saker, men det är väl tur att vi ser charmen i olika saker. Under pandemin blev det väldigt populärt med drejning, och det håller i sig.

Det är inte heller en hemlighet att det också finns ekonomiska skäl till satsningen.

undefined
Ibland får trender och efterfrågan styra utbudet.

– Det handlar om att kunna överleva på det man gör. Jag kom till en punkt där det var att satsa eller lägga ner.

Den nya investeringen kommer att kräva både tid och pengar.

Vad är det som kostar?

– Jag har verkligen velat göra det här ordentligt. Det är vanligt på sådana här kurser att man är många elever som delar på några få drejskivor. Du får oftast väldigt lite tid att faktiskt dreja. Här kommer alla elever få en varsin drejskiva, så att de verkligen har möjlighet att lära sig.

Hon kommer också hyra en annan lokal i närheten för dessa kurstillfällen, och arbeta tillsammans med fyra andra keramiker.

Kurstillfällena startar den 30 september på Kreativa Ateljén i Söderköping.

Karta: Skönbergagatan
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!