I år har Geria bytt lokal för det årliga influensavaccinet. All vaccinering sker i Brunnsladan vid Söderköpings Brunn.
– Vi valde att hyra en stor lokal för att patienterna inte ska behöva mötas. Brunnsladan är perfekt för den har flera ingångar. Patienterna kan vänta utanför i en coronasäker kö och använder en ingång medan de som fått vaccinet går ut på andra sidan, säger Petra Bernin.
Två ungdomar är anställda under de fyra veckor som vaccineringen pågår för att kontrollera så att alla håller avstånd både utomhus i kön, men även inne då man väntar på sin tur att vaccineras. Hur många som släpps in samtidigt beror på hur många sköterskor som arbetar.
– De har gjort ett jättebra jobb. De har superkoll och håller ordning i kön. Det har inte varit några problem, säger Petra Bernin.
Hittills har vaccineringen pågått i tre dagar och redan har 1 700 personer vaccinerat sig. Förra året var det totalt 2 900 personer som vaccinerade sig.
– Det får inte vara så att de som behöver vaccinet inte vågar komma på grund av pandemin. Att ta influensavaccinet är viktig för riskgrupperna. Vi vet att många äldre och de som är i riskgrupperna känner sig osäkra att utsätta sig för att träffa fler personer. Ingen ska utsättas för risk eller smitta då de vaccinerar sig och därför har vi löst det såhär.
Inomhus bär all personal mask eller visir. Vaccineringen är öppen tre dagar i veckan, tisdag till torsdag, under tre veckor till.
Alla Söderköpingsbor som är äldre än 65 år har blivit kallade för att ta årets influensavaccin. Personer i riskgrupper som är yngre är inte kallade automatiskt, men bör vaccinera sig. Vårdpersonal ses som en ny riskgrupp som också bör vaccinera sig.
– Om man är i riskgrupp och får influensan så kan man bli väldigt sjuk. Dessutom finns pandemin i samhället och då är det extra viktigt att vaccinera sig mot det man kan. Det är också viktigt för samhället att alla vaccinerar sig. Vi behöver inte fler sjuka utom måste göra allt som går för att minska antalet sjuka.
Influensavaccinet kan ge lindriga symtom av förkylning och en del får ont i armen av sprutan.
– Det är samma vaccin som förra året och några andra biverkningar känner vi inte till, säger Petra Bernin.