Efter mystiska utsläppet: Länsar ska hindra spridning

Det kommer att ta flera dagar innan Göta kanal har sanerats efter utsläppet. "Vi tror att det kommit från en båt men vi vet inte säkert", säger Pär Ljungqvist, miljöchef i Söderköpings kommun.

Ett utsläpp som troligen kommer från en båt flyter på Göta kanal. Kanalbolaget har lagt ut länsar för att samla ihop utsläppet och förhindra att det sprids vidare.

Ett utsläpp som troligen kommer från en båt flyter på Göta kanal. Kanalbolaget har lagt ut länsar för att samla ihop utsläppet och förhindra att det sprids vidare.

Foto: Ulf Wigh/Wighsnews

Söderköping2023-05-23 21:00

Troligen var det i söndags som någon båt läckte ut en stor mängd bensin eller diesel. I Kanalhamnen syntes utsläppet i vattnet och en kraftig lukt spred sig över centrala Söderköping. Men ingen tog kontakt med miljökontoret.

– Det var först på måndagen som vi kontaktades. Nu har Kanalbolaget lagt ut länsar för att samla upp utsläppet och vi har försökt spåra vilken båt det kan ha varit, säger Pär Ljungqvist.

undefined
"Båtägaren borde också märka att båten läckte, om det nu var en båt. Det här har skett under en rätt lång tid", säger Pär Ljungqvist, miljöchef i Söderköpings kommun.

Troligen har båten kommit på kanalen från Mariehovshållet och slussat i Söderköping. Men då reagerade ingen.

– Man kan tycka det är märkligt att ingen reagerade, speciellt eftersom det luktade så mycket. Båtägaren borde också märka att båten läckte, om det nu var en båt. Det här har skett under en rätt lång tid.

undefined
Ett utsläpp som troligen kommer från en båt flyter på Göta kanal. Kanalbolaget har lagt ut länsar för att samla ihop utsläppet och förhindra att det sprids vidare.

Kanalbolaget har kontrollerat sina turistbåtar och de har inte orsakat utsläppet. Nu har man lagt ut länsar vid flera platser, bland annat vid Lillån och Klevbrinkens camping.

– Det är viktigt att utsläppet inte förs vidare i andra vattendrag utan att vi med hjälp av länsarna samlar in det. Den här typen av utsläpp lägger sig ovanpå vattnet Vi ska ha en dialog med Kanalbolaget och se om utsläppet ska sugas upp eller om det har förångats, säger Pär Ljungqvist.

Kan den som orsakat utsläppet bli misstänkt för något?

– Det är långt till att få böter, då ska det skett av oaktsamhet eller med berått mod. Möjligtvis kan man få en miljöaktionsavgift men vi har ingen att anmäla, säger Pär Ljungqvist.

Karta: Kanalhamnen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!