Det var i korsningen vid Karlsro och City Gross-butiken som ett tåg, som höll 100 kilometer i timmen, den 13 december var nära att köra på en ung person som korsade rälsen trots ljud- och ljussignaler. Personen ska enligt utredningen ha haft hörlurar på sig och hörde därför inte tåget komma. När tåget passerade var avståndet ungefär en meter mellan personen och tåget.
Den händelsen är identisk med en som inträffade ungefär en vecka tidigare, då ska en person ha passerat rälsen på samma sätt och med samma resultat. Tåget passerade den gången i 140 kilometer i timmen på en meters avstånd.
Enligt en ny utredning från Trafikverket ska sex tidigare incidenter ha skett vid järnvägskorsningen, varav en med dödligt utfall. Trafikverket har påbörjat en diskussion om att korsningen borde tas bort tidigare än bestämt. Tidigare var det tal om att korsningen skulle "slopas" år 2035 i samband med bygget av Ostlänken.
– Det pågår ett arbete med att hitta alternativa ställen där man skulle kunna ha passager, säger Fredrik Brokvist, senior utredningsledare på Trafikverket.
Ni har inte funderat på att sätta dit bommar för att göra passagens säkrare?
– Det har vi inte drivit i första hand, men frågan är om bommar skulle lösa problemet. Det skulle även kosta mer pengar, och det har vi inte obegränsat med. Det gäller att använda pengarna smart.
Trafikverket konstaterar att det skulle bli ett farligt läge om det blir fel på ljud- och ljussignalen samtidigt, eftersom platsen saknar bommar.