Ung man misshandlad med vasst föremål

Vid klockan 21.30 under måndagskvällen blev en ung man misshandlad vid Industrilandskapet.

En ung man misshandlades under måndagskvällen i Industrilandskapet.

En ung man misshandlades under måndagskvällen i Industrilandskapet.

Foto: Johan Nilsson/TT

Norrköpings kommun2020-01-28 00:18

Den unge mannen, som är i sina sena tonår, blev skuren i handen av ett vasst föremål och fick en sårskada i ett finger. Enligt polisen sågs en misstänkt gärningsman springa från platsen efter misshandeln.

Polisen har hållit förhör med den unge mannen och några vittnen till händelsen. Vad de förhören gav kunde polisen inte berätta under måndagskvällen och något motiv till dådet är inte känt.

I samband med ärendet skulle en av patrullerna kontrollera en man som stämde in någorlunda bra på ett signalement. När han märkte att poliserna var intresserade av honom sprang han iväg och en kortare jakt till fots följde. 

– Vi trodde förstås initialt att det kunde ha varit en person som varit involverad i misshandelsärendet. Men det visade sig att anledningen till att han sprang var för att han hade en mindre mängd narkotika på sig som han försökte bli av med, säger Torbjörn Lindqvist, vakthavande befäl vid polisen.

Mannen som sprungit iväg togs med till stationen, misstänkt för narkotikabrott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!