Nya fiskvägar för miljoner planeras

Det planeras för nya fiskvägar i Motala ström genom Norrköping, vilket innebär att nivån på Strömmen kommer att ändras.

Fiskväg. Genom lekbäcken i Strömparken tar sig fiskarna upp till Hästskodammen.

Fiskväg. Genom lekbäcken i Strömparken tar sig fiskarna upp till Hästskodammen.

Foto: Peter Holgersson

Norrköping2018-01-23 05:00

Simon Karlsson, limnolog på Norrköpings kommun, är i startskedet av ett projekt som ska underlätta fiskarnas vandring i Motala ström.

För 2019-2021 har han begärt 5,9 miljoner kronor av Tekniska nämnden för att anlägga fiskvägar och utföra biotopvård mellan Strykjärnet (Arbetets Museum) och Fiskeby. Fiskvägar är en annan benämning för det som brukar kallas för laxtrappor – men i det här fallet avser det olika fiskarter.

– Pengarna används för projektering och till att ta fram tillståndshandlingar och ändra i vattendomar samt till biotopvård. Man lägger i block och stenar i Strömmen, säger Simon Karlsson. Att reglera nivån i Strömmen, vilket sker i samverkan med Holmen AB, innebär vissa kostnader.

Han studerar även fiskarnas vandringsvägar i centrala Norrköping. Genom lekbäcken i Strömparken tar sig fiskarna till Hästskodammen.

– Det passerar sannolikt mindre fiskar genom lekbäcken än i huvudfåran Motala ström, säger Simon Karlsson.

– Den fiskvägen fungerar för sina syften då den används av fisk, samt som reproduktions- och uppväxtområde, säger han.

– Havsöringen lägger rom där på hösten och i april-maj kläcks ynglen. De lever ett till tre år i lekbäcken. Vi har sett öringar som klarar två vintrar där, en vinter som ägg och en vinter som yngel, säger han.

– Vi ser behov av att få fler fiskar upp till Hästskodammen om ytterligare uppströms belägna vandringshinder ska åtgärdas och biotoper återställas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om