Våren 1965, den 8 maj, satte The Hep Stars någon form av omätbart världsrekord. Av de fyra första låtarna på Tio i topp, dåtidens regerande topplista, hade Svenne Hedlund och kompani tre. "Farmer John" låg etta, "Cadillac" tvåa och "A tribute to Buddy Holly" fyra. Bara The Beatles, med "Ticket to ride", stack emellan på tredjeplatsen och fixade lite variation i toppen. I övrigt var det The Hep Stars för hela slanten.
Eftersom The Hep Stars slog igenom 1964, är det nu 50 år sedan Sverige drabbades av sin första och mest monumentala pophysteri. Bandet, eller det som finns kvar av det, har firat jubileet grundligt under året med både skiva och turné. Konsertturnén når Norrköping i morgon, lördag, när The Hep Stars gästar Flygeln med sin speciella jubileumsshow som utlovar "berättelser om händelser runt Hep Stars från den tiden i både bild och film".
Även om Benny Andersson nådde sin första musikaliska hjältestatus i The Hep Stars, och inte i Abba, var det förstås sångaren Svenne Hedlund som var den stora stjärnan i bandet under de stora åren 1965–69. Numera är han den ende originalmedlemmen som återstår och han backas upp av Bengan Arenblad (keyboards och sång), Totte Päivärinta (trummor), Todde Stoor (gitarr och sång) samt Joffe Enbom (bas och sång).
Nostalgifaktorn blir förstås hög och de som beger sig till Flygeln lär få höra hur gamla klassiker som "Wedding", "No response" och "Sunny girl" låter idag.