När NT når Kimmo Strand, verksamhetschef på Ria, sitter han och skriver på elva anställdas uppsägning, inklusive sin egen. Alla är redan varslade.
Bakgrunden är att Ria second hand som öppnade i Ingelsta i januari inte alls blev så lyckad som man hade hoppats. Även i den tidigare butiken på Kabelgatan hade försäljningen gått ned och kostnaderna ökat. Det var också skälet till att Ria valde att satsa på ny butikslokal med ett bättre läge där fler människor är i rörelse. Men nu riskeras konkurs – och då drabbas även Hela människans verksamheter Ria Center och Matbanken.
Försäljningen i butiken har dragit in omkring 40 000 kronor i veckan, men bedömningen är att verksamheten skulle behöva komma upp i närmare det dubbla för att gå runt. I augusti ligger kapitalet på minus 117 000 kronor, enligt en bedömning av verksamhetens ekonom.
Att den öppna dagverksamheten Ria Center – med socialt arbete för utsatta människor – går med plus hjälper inte när butikens förlust blir så stor.
– Det blir svårt att betala löner och fakturor om vi inte får in pengar. Jag gissar att vi för att gå runt resten av året skulle behöva dra in omkring 300 000–500 000 kronor, säger Kimmo Strand.
Kimmo Strand har jobbat på Ria i över 20 år och oroar sig nu för hur situationen skulle bli för Ria Centers gäster om verksamheten skulle tvingas stänga. Han minns hur det lät när verksamheten höll stängt i en månad för golvrenovering i fjol.
– Då sa gäster att de aldrig skulle kunna överleva den månaden. Vi hjälper så extremt många, i snitt kommer 50 gäster varje dag. För många är Ria en del av deras liv, en del av dem själva. Den biten är tuffast.
– Många av dem har farit illa och att bygga upp förtroende tar lång tid. För deras skull känns det mest tragiskt. Om jag själv skulle bli arbetslös skulle det ändå lösa sig på något sätt.
Hyresvärden och berörda instanser på kommunen är redan informerade. Men för Kimmo Strand är det viktigt att vara öppen mot allmänheten med den krissituation som nu råder.
– Det här har i alla år varit en Norrköpingsverksamhet som engagerat invånarna i stan. Därför vill vi vara transparenta.
För tillfället slukar pappersarbetet mycket tid, men i nästa steg planerar Kimmo Strand att gå ut på sociala medier för att vädja till företag och människor om hjälp i en räddningsaktion.
– Vi vill känna att vi har gjort allt för att försöka rädda en verksamhet som i 50 år har hjälpt hemlösa, säger Kimmo Strand.
– Vi har varit nedlagda ett par gånger tidigare och har trott att det varit helt kört, men det har ordat sig tack vare hjälp från oväntat håll. Nu hoppas vi på ett under.