Det var en bilist som av oklar anledning kört av vägen på Lindövägen. Bilen hade även kört in i ett träd och voltat. Fyra personer befann sig i bilen vid olyckstillfället. En av dem kunde inte ta sig ur bilen på egen hand då hen satt fastklämd och räddningstjänsten fick klippa upp bilen för att få ut personen.
Enligt vittnesmål från en av personerna ska de ha väjt för en hare som sprungit ut på vägen. Polisen misstänker att det kan ha gått till på annat sätt och en anmälan om vårdslöshet i trafik är upprättad. En man är misstänkt.
Enligt vården ska två tjejer och en ung man ha klarat sig med lindriga skador. Två av dem kunde lämna sjukhuset under natten medan en av tjejerna fick stanna kvar för observation.