Klockan 20.37 på tisdagskvällen kom det in samtal till SOS om att en skadad man hade hittats utomhus i Klockaretorpet. Polis och ambulans begav sig till platsen och hittade mycket riktigt en skadad man i 45-årsåldern. Mannen, som ska ha skadats med ett tillhygge, var enligt polisen vaken och talbar innan han lastades i ambulansen och togs till Vrinnevisjukhuset. Området spärrades av och polisen har jobbat på platsen under kvällen.
– Vi jobbar på att försöka få lite klarhet i vad som har hänt. Det återstår en hel del arbete. Men en sak som vi försöker få klarhet i är var han skadades. Vi misstänker att det inte var där han hittades, säger Björn Öberg, polisens presstalesperson.
Polisen rubricerar händelsen som försök till mord och två personer greps i närheten av platsen där den skadade mannen hittades, redan klockan 20.45. De gripna är två män i 30- respektive 40-årsåldern.
Polisen uppger att de har pratat med vittnen, bland annat genom att knacka dörr i området. En hundpatrull har också sökt igenom platsen för att leta spår, meddelar polisen.
– Tekniker har varit på plats, vi får se vad det ger, säger Torbjörn Lindqvist, vakthavande befäl på polisen.
Regionen uppger i en bulletin på onsdagsmorgonen att den drabbade mannen skadats allvarligt. Mannens tillstånd är stabilt och han vårdas på intensivvårdsavdelningen, enligt Region Östergötland.
På onsdagsmorgonen förklarade vår reporter Rikard W Larsson att det var lugnt på platsen. Ingen polispersonal fanns på plats.
Två kvinnor från hemtjänsten passerade förbi den aktuella adressen. De visste inte vad som hänt i området på tisdagskvällen.
– Här är i vanliga fall lugnt, säger en av dem.
En kvinna vi träffar på förklarar att området har förändrats de senaste åren.
– Jag ser ofta missbrukare som övernattar i bilar eller går runt bland garagen. Det är obehagligt. Jag får nästan ont i magen när jag ska in i garaget. Här som var så lugnt tidigare.
Hon hoppas att samhället snarast tar tag i problemen så tryggheten kan öka igen.
– Polisen är här nästan varje dag och letar. Vi hade nog lite på känn att det som hände i tisdags kväll skulle hända förr eller senare. Tyvärr.