En titt i kommunens diarium vittnar om det ansträngda läget för förskolor, grundskolor och gymnasieskolor i Norrköping just nu. Utbildningsnämnden tvingas fatta beslut efter beslut om stängning av skolor och övergång till distansundervisning.
Mikael Wallström är verksamhetschef för centrala barn- och elevhälsan vid Norrköpings kommun. Han och övriga på utbildningskontoret har fullt upp med att hålla koll på sjukskrivningar, vabbande och personal i karantän.
– Jag kan inte ge dig några exakta siffror, de förändras hela tiden. Men de siffror vi ser är tuffa. Det finns skolor där det handlar om en frånvaro motsvarande 25–50 procent. Det finns också enheter där det är 100 procent frånvaro, säger han.
Att kalla in vikarier är heller inte så lätt – inte bara för att det är många vikarier som är sjuka.
– Tänkt dig själv att jag skulle ringa till dig klockan 06.30 på morgonen och säga att du ska åka ut till en skola och ta hand om 90 barn. Men det finns ingen ordinarie på plats, så du får göra allt själv, säger Mikael Wallström.
Hur är det just nu jämfört med tidigare under pandemin?
– Det är helt klart det värsta läget hittills. Men det är ju inte bara i Norrköping, utan på hela jordklotet. Omikron har en väldigt stor påverkan på hela samhället.
Hur går det till när ni fattar beslut om att stänga skolor?
– Det finns tydliga rutiner i vårt arbetssätt. Skolor hör av sig och beskriver sin situation och vi gör en bedömning. Vi tar ett beslut i taget. När det gäller omikron måste vi ta snabba beslut då smittkedjan bör brytas inom tolv timmar. Vi sitter ofta på kvällar och fattar beslut som gäller redan nästa dag, förklarar Mikael Wallström.
Vilken effekt kan de nya karantänsreglerna få?
– De har redan haft effekt, utan dem hade det sett ännu mörkare ut. De nya reglerna var efterlängtade, men vi hade gärna sett att de hade kommit tidigare. Hade beslutet kommit innan terminstarten hade vi haft bättre möjligheter att planera.
Utbildningskontoret har en tät dialog med Region Östergötland och Folkhälsomyndigheten om smittläget.
– Vår samlade bedömning är att vi kommer att ha det kämpigt ett par veckor till innan utvecklingen vänder. Jag såg igår att världshälsoorganisationen WHO spår att omikronvarianten kan innebära slutet på coronapandemin i Europa. Vi får verkligen hoppas att det stämmer, säger Mikael Wallström.