För den som är intresserad av bilar är det ofta en het dröm att någon gång få köra en Ferrari eller Lamborghini.
För Sigge Bilajbegovic är det vardag. Han driver numera Platinum Cars, en firma som handlar med exklusiva sportbilar.
Men vägen fram till det egna företaget har varit lång.
- Direkt efter gymnasiet började jag sälja dammsugare. Mina kompisar sade att det var omöjligt att sälja dyra dammsugare vid dörren, men jag gav aldrig upp.
Tiden som dammsugarförsäljare var en tuff och hård skola.
- Många bara öppnade dörren och sade: Försvinn!
Ganska snabbt blev Sigge en av landets bästa dammsugarförsäljare.
- Som bäst sålde jag 37 kompletta dammsugare på en månad. Ett rekord som står sig än i dag.
Två och ett halvt år arbetade han där.
- Klarar man av det arbetet så klarar man vilket arbete som helst har jag hört, säger Sigge Bilajbegovic.
Startade Manpower i Norrköping
Mitt under intervjun ringer en kund från Stockholm. Han ska komma och hämta en Bentley Continental GTC. En cabriolet med V12-motor som andas genom två turboaggregat. Fyrhjulsdrift ser till att få ned de ystra 552 hästkrafterna i backen.- Känn på nyckeln, säger Sigge och lägger den i handen.
Nyckeln, med inbyggd fjärrkontroll, väger säkert ett hekto eller två. Här märks att man valt metall i stället för plast.
Efter jobbet som dammsugarförsäljare blev Sigge Bilajbegovic värvad till ett Bonniersföretag. Där blev han försäljningschef endast 25 år gammal.
- Därifrån gick jag 1999 vidare och startade Manpower i Norrköping.
- Jag började med en tom lokal och en handfull anställda. Efter ett år var vi 100 anställda.
Fem år blev han kvar där.
- Sedan blev jag nordisk försäljningsdirektör för jobbföretaget Monster. Efter sex månader där blev jag invald i Europaledningen.
I det läget kan man lugnt påstå att Sigge Bilajbegovic hade ett toppjobb.
- Det var helt sjukt. Vi åkte privatjet och bodde på Waldorf Astoria i USA.
Med toppjobb och bra betalt kunde det väl inte bli så mycket bättre kan tyckas.
Men mitt upp i allt sade Sigge Bilajbegovic upp sig, utan att ha något annat på gång. Han kände att det var dags att varva ned lite.
- Till slut såg jag bara flygplatser. Möten över hela Europa och USA gjorde att det ofta var över 200 resdagar per år.
2,2 miljoner
Beslutet tog Sigge när han satt insnöad på Bostons flygplats, i en veckas tid.
- När jag kom hem så tänkte jag - vad ska jag göra nu?
- Jag fick då tips att jag måste göra något jag brinner för.
Bilar har alltid legat honom varmt om hjärtat.
- Så jag berättade för min tjej att jag ska börja sälja bilar hemma på uppfarten.
Hon blev inte direkt glad och kompisarna trodde att han fått sparken.
Vare sig Nyföretagarcentrum eller banker trodde på affärsidén. Men envis som han är gav han aldrig upp.
Nu säljer han bilar som aldrig förr.
När Garage är där ska Bentlyn levereras inom en timme. Bilen är splitter ny och går loss på 2,2 miljoner kronor.
- Just den här modellen är lite speciell. Generalagenten i Sverige får bara en sådan och den levereras inte förrän i augusti.
Genom ett enormt kontaktnät på exklusiva sportbilar kommer han över de rätta objekten.
Inne i bilhallen trängs en Lamborghini Murciélago med bland annat ett antal Porschar och en vit Dodge Viper.
- Drömmen vore att få sälja en Ferrari Enzo. Det är nog den ultimata bilen.
- Men tyvärr kostar de cirka tio miljoner kronor. Det är mycket pengar att ligga ute med även om man har en kund, säger Sigge Bilajbegovic.