Det var vid klockan 21 på tisdagen som polisen larmades till ett misstänkt inbrott i en kyrka i Klockaretorpet.
– Vi fick uppgifter om att det är någon som har tagit sig in genom ett sidofönster och sedan lämnat byggnaden genom entrén lite senare, säger polisens presstalesperson Olle Älveroth.
Väl på plats kunde polisen se att en ruta var krossad. Det fanns också spår som tyder på att någon har rört sig inne i byggnaden.
– Vi är på plats för att säkra spår. Vad som har tillgripits är oklart. Det finns uppgifter om kontanter men vi får återkomma när vi har hunnit genomföra fler utredningstekniska åtgärder.
Polisen har sökt i området efter en person som stämmer in på den misstänktes signalement, men ingen är gripen eller misstänkt vid midnatt.
Ärendet rubriceras som stöld genom inbrott.