Orden om problemen på Max: "Det var oerhört skitigt"

Max på Norra promenaden i Norrköping har kritiserats i de senaste livsmedelsinspektionerna från kommunen. En person vi pratat med vittnar nu om fusket och snusket på restaurangen.

Max på Norra promenaden i Norrköping har kritiserats i de senaste livsmedelsinspektionerna från kommunen. En person med insyn vittnar nu om fusket och snusket på restaurangen.

Max på Norra promenaden i Norrköping har kritiserats i de senaste livsmedelsinspektionerna från kommunen. En person med insyn vittnar nu om fusket och snusket på restaurangen.

Foto: Montage/NT

Norrköping2025-03-04 05:00

– Fusket var uttalat och systematiskt, det uppmuntrades av cheferna, säger personen med insyn i situationen på Max.

I en granskning av snabbmatskedjan Max, som Aftonbladet har gjort, framkommer bland annat hur mat serverats trots att den egentligen skulle ha slängts, hur toalettstolar och städutrustning diskats i diskmaskinen och hur milkshake förvarats i skurhinkar under tiden som milkshakemaskinen rengörs.

undefined
Max vid resecentrum i Norrköping har nyss genomgått en renovering, något som snabbmatkedjan hoppas ska leda till bättre hygien.

I en genomgång av Norrköpings kommuns livsmedelskontroller, som NT har gjort, framkommer att Max-restaurangen vid resecentrum i Norrköping haft brister. Vid kommunens senaste inspektion, den 31 maj 2024, hittades både smuts, mögel och livsmedel som förvarades i för hög temperatur. Även vid två inspektioner året innan uppmärksammades flera brister, bland annat när det kom till hygien och renlighet, men det fanns också skadedjur i lokalen.

– Det var oerhört skitigt på restaurangen och problemen togs inte på allvar av ledningen, säger personen vi pratat med, om restaurangen vid resecentrum.

undefined
"Personalen följer inte egna hygienrutiner" står det i kommunens inspektionsrapport från februari 2023.

 

undefined
"En av frysarna i livsmedelslokalen hade smutsigt golv och en stor mängd is måste smältas och rengöras", står det i inspektionsrapporten från juli 2023.
undefined
När kommunen besökte restaurangen i juli 2023 var det smuts på kyldörren och golvet var smutsigt.
undefined
Kommunens inspektör bedömde att flera delar av köket behövde städas, vid en inspektion i juli 2023.
undefined
Mögeltillväxt och smuts syns på bilder från kommunens inspektion i juli 2023.
undefined
Bilder från inspektionen som gjorts av Norrköpings kommun i juli 2023 visar att ytor i utrymmen där livsmedel hanteras var i dåligt skick.
undefined
Delar av golvet i köket var trasigt. Trasigt golv är svårt att rengöra och det finns risk för tillväxt av bakterier. Det fanns även ett hål i taket, vilket kan medföra att skadedjur kan ta sig in. Från kommunens inspektion i maj 2024.
undefined
Delar av köket var dåligt städade och det fanns en antydan till mögeltillväxt, när kommunen genomförde en inspektion i maj 2024.

Personen vittnar om hur de anställda uppmuntrades att systematiskt trycka om timerklockorna som pep när maten skulle slängas och hur kunderna serverades mat som egentligen borde ligga i soporna.

Nya lappar sattes på gamla produkter för att de skulle verka nyare än vad de var. Arbetssättet var, enligt personen vi pratat med, på direkt uppmaning från restaurangens ledning.

– Det fuskades massor och det uppmuntrades av chefer som ville öka vinsterna, säger personen.

undefined
"Den här restaurangen behövde särskilda insatser för att uppnå våra högt ställda kvalitetskrav", skriver företaget i ett mejl till NT.

Restaurangchefen på Max vid resecentrum i Norrköping avböjer att bemöta kritiken. I stället får NT svar av Jenny Leijonhufvud, kvalitetssäkerhetsansvarig på Max i ett mejl.

"Detta är absolut inte enligt våra rutiner. På Max Burgers har vi höga krav på kvalitet, transparens och ärlighet i vårt arbete. Vi har strikta riktlinjer för hur våra produkter hanteras och serveras, och vi förväntar oss att alla våra medarbetare följer dessa noggrant."

Restaurangen vid resecentrum i Norrköping har precis genomgått en renovering. Enligt Jenny Leijonhufvud har Max varit medvetna om att restaurangen behövdes åtgärdas.

"Ja, vi har själva identifierat att den här restaurangen behövde särskilda insatser för att uppnå våra högt ställda kvalitetskrav. Renoveringen ger bättre förutsättningar för rengöring och underhåll av lokalen än den tidigare hade."

undefined
Richard Bergfors, vd för Max, gick ut på sina egna sociala medier och sågade den granskning som Aftonbladet gjort av restaurangkedjan.

Efter Aftonbladets granskning har Max anmält tidningen till Medieombudsmannen och Max vd, Richard Bergfors, har riktat kritik mot mediebilden som målats upp.

– Den bild som de senaste dagarna har förmedlats är långt, långt, långt ifrån verkligheten. Den är helt enkelt inte sann. Utan den bygger på felaktigheter, överdrifter och osanningar som inte speglar hur det de facto är, säger Richard Bergfors i en video på Instagram.

undefined
"Det enda sättet att komma till rätta med problemet är om vi får sänkta krav på snabbhet och får lov att svinna mer, utan konsekvenser", säger en person som vi pratat med.

Efter granskningen har snabbmatskedjan också gått ut med att gäster komma kunna boka in sig för att besöka restaurangernas kök och att den senaste inspektionsrapporten ska sättas upp så att gästerna kan se. Personen som NT har pratat med tycker inte att lösningarna är tillräckliga.

– Att ha öppna kök hjälper inte. Mycket av fusket sker när ingen ser och dessutom sker mycket av fusket kvälls- och nattetid. Att starta om timers och att märka om varor har vi gjort i alla år och det enda sättet att komma till rätta med problemet är om vi får sänkta krav på snabbhet och får lov att svinna mer, utan konsekvenser, säger personen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!