Objudna gäster skallade pojke

När de två 18-åriga männen blev avhysta från en fest slog det slint. I stället för att ge sig av skallade och slog de en yngre pojke.

De oinbjudna gästerna blev våldsamma när de ombads att lämna festen. Bilden är från ett annat sammanhang.

De oinbjudna gästerna blev våldsamma när de ombads att lämna festen. Bilden är från ett annat sammanhang.

Foto: Markus Dahlberg/TT

Norrköping2018-09-25 11:30

Händelsen inträffade för två år sedan. En då 17-årig pojke hade erbjudit sig att hjälpa till och avhysa oinbjudna gäster som dykt upp på hans väns födelsedagsfest när han stötte på de två 18-åringarna.

Enligt 17-åringen bad han dem vänligt att lämna festen. Men när de bemötte honom på ett otrevligt sätt, blev också han otrevlig. Tillslut valde han att gå in och sätta sig i en soffa med några andra gäster. De två 18-åringarna kom då efter. Enligt 17-åringen, och flera vittnen på platsen, skallade de 17-åringen och gav honom ett knytnävslag i ansiktet.

Den 17-åriga pojken chockades, och vittnen till händelsen kontaktade polisen.

De två 18-åriga männen hann lämna platsen. De har i förhör uppgett att de inte kan minnas att de skulle ha slagit någon. Den ena 18-åringen är också misstänkt för ringa narkotikabrott, efter att ha haft spår av kokain i blodet. I förhör har han uppgett att han inte förstår hur narkotikan har hamnat i hans kropp.

De båda männen döms för misshandel, och den ena 18-åringen döms även för ringa narkotikabrott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om