Det finns ett beslut från 2013 om att förskolor ska sträva efter att ha 65 procent förskollärare och 35 procent barnskötare.
– Vi vill riva upp det. Vi tror att förskolecheferna har bäst kompetens att avgöra vilken personal de behöver, sade oppositionsrådet Sophia Jarl (M).
I motionen står till exempel om de yngsta barnen vars största behov är omvårdnad.
– Den stora utmaningen är förstås att det är för få förskollärare i Norrköping, sade skolkommunalrådet Olle Johansson (S) och hänvisade till att skollagen ger alla barn lika rätt till utbildade förskollärare.
Han såg beslutet från 2013 som ett sätt att sträva mot en likvärdighet för barnen.
Den här motionen fick inte stöd av något annat parti. Motionen om lovskolan fick stöd av Sverigedemokraterna.
Roger Åkesson (M) beskrev under debatten partiets motion som att den vänder på initiativet.
– Så få av de elever som har behövt lovskola har aktivt sökt, sade han.
Förslaget var att elever i högstadiet och gymnasiet som riskerar att inte klara kunskapskraven ska skrivas in i lovskolan och sedan aktivt få tacka ja eller nej till platsen.
Skolkommunalrådet Olle Johansson hänvisade återigen till Skollagen och ansåg att förslaget strider mot den. Kommunen kan inte tvinga elever till lovskola och lovskolan kan heller inte, såsom motionen föreslagit, vara en del av ett åtgärdsprogram, enligt honom.
– Demokrati bygger på något slags respekt för lagar, sade han.
Moderaterna kunde inte hitta några hinder i Skollagen för sina förslag.