Nytt gym öppnar i Norrköping – vill vara exklusiva

Vill du ta löprundan på bandet med utsikt över Strömmen? Kanske köra benpasset till en DJ som spelar musik? Då kan det nya gymmet som snart öppnar på Kungsgatan vara någonting för dig. Men det finns ett begränsat antal platser, berättar Daniel Fjäll som sitter med i styrelsen.

Snart öppnar Prestige Fitness club på Kungsgatan 53.

Snart öppnar Prestige Fitness club på Kungsgatan 53.

Foto: Active Productions

Norrköping2024-05-08 10:00

– Här var det fabrikslokaler tidigare, men det var typ tio år sedan, säger Daniel Fjäll och visar upp de nykaklade badrumsväggarna i marmor.

undefined
"Du står verkligen och trampar i Strömmen när du går på löpbandet", säger Daniel Fjäll.
undefined
Gymmet har en över- och nedervåning där omklädningsrum med duschar tar upp den största ytan en trappa ner.

– Ägaren är en barndomskompis till mig som vet att jag tycker om att träna och att jag gillar roliga projekt, så det blev en bra match för att förena lite nytta med nöje.

Bilden var tydlig. På Prestige Fitness club vill man satsa på lyx. Men det var inte så den gamla fabrikslokalen såg ut när de först klev in.

undefined
Tidigt under hösten ifjol påbörjades renoveringen.
undefined
Drygt sju månader senare är det smådetaljer kvar innan det är helt klart.

Mycket slit och många miljoner kronor senare så har det 700 kvadratmeter stora gymmet börjat ta sin form. Tanken är att det ska öppna för allmänheten i mitten på maj.

Det nya gymmet kommer att öppna upp för flera arbetstillfällen.

– Det är ett tiotal personer som kommer jobba här. Just nu vet jag att vi söker massörer, personliga tränare och en receptionist.

Nyetableringen är beläget precis intill Bergsbron. Ett läge som Daniel Fjäll anser får dem att sticka ut i en gymtät stad.

– Platsen kan inte bli mer unik. Du står verkligen och trampar i Strömmen när du går på löpbandet.

Ett medlemskap kommer kosta mellan 699–1 199 kronor i månaden och baseras på vad du vill ska ingå. En prislapp som ligger något över andra gymanläggningars månadsavgift, men som Daniel Fjäll anser vara motiverad.

– Du får vad du betalar för. Alla skåp är utrustade med kodlås, du har duschrum som du kan låsa, vi har de nyaste maskinerna och andra exklusiva fördelar, så som speciella event och annat.

Han berättar också att antalet medlemmar kommer begränsas.

– Vi kommer ha ett maxtak på 800 medlemmar, därefter är det en ut, en in, som gäller. Det hjälper oss att kunna säkerställa att vi vet vilka som tränar här för att man som medlem ska känna sig så trygg som möjligt.

undefined
Maskinerna på gymmet är utrustade med monitorer som kan kopplas till din träningsklocka.

Daniel Fjäll berättar att i princip allt inom medlemskapet kommer styras via en app.

– Där kommer du kunna hantera parkering, följa din träningsutveckling, in- och utpassering, frysa medlemskapet, boka massage eller PT-tid. Vi kommer inte använda oss av armband eller kort, mobilen har du ju alltid med dig.

Nu ska de sista detaljerna på plats innan premiäröppningen.

– Det är fix med sådant man kanske inte tänker på, typ som AC:n eller att hitta den ultimata volymen på musiken. Sen är det dags, och det ska bli grymt kul verkligen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!