Man utsatt för grov misshandel och grov utpressning

En man i 30-årsåldern fördes till sjukhus efter en misshandel i Navestad på måndagskvällen.

En man blev på måndagskvällen misshandlad i Navestad.

En man blev på måndagskvällen misshandlad i Navestad.

Foto: Läsarbild

Norrköping2023-01-24 02:06

22.30 på måndagskvällen får polisen samtal från en person som säger att han blivit attackerad av fyra personer. Det inträffade utomhus i närheten av Navestadsskolan.

– Han har blivit utsatt för någon form av stickvapen och skadat armen, säger Jonas Schånberg, vakthavande befäl på polisen.

Första patrullen som kom till platsen påbörjade vård av mannen, som är i 30-årsåldern. Sedan tog ambulansen över och körde honom till akuten. Det ska inte vara livshotande enligt polisen. Enligt regionen blev mannen lindrigt skadad och skickades under natten hem.

– Man inleder en förundersökning gällande grov misshandel. Sedan framkommer det även uppgifter om att man pressat mannen på pengar, så det innefattar även försökt till grov utpressning.

Polisen har genomfört en rad åtgärder på plats.

– Man har gjort en brottsplatsundersökning, säkrat bevis och hållit en del förhör.

Ännu är ingen gripen.

– Men vi har fått bra signalement.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!