Klockan 11.42 på fredagen inkom ett larm om en explosion som uppgavs ha inträffat i korsningen Styrmansgatan/Repslagaregatan i centrala Norrköping. Enligt initiala uppgifter ska ett stort rökmoln ha varit synligt på platsen.
Flera polispatruller och räddningsfordon befann sig i området.
Räddningstjänsten meddelade att det enligt larmet till SOS hade hörts en detonation i området.
Emil hörde smällen i närheten av Styrmansgatan.
– Det var en kraftig smäll, som femtio fyrverkerier på en gång, sa han.
Han letade själv efter något som kunde ge en bild av vad eller var det smällde.
– Det ekade mellan husen så det var svårt att veta vilken riktning det kom ifrån.
Djäkneparksskolan är belägen i området där den kraftiga smällen hördes, och en av eleverna på skolan blev öronvittne till den.
– Jag hade rast och hörde att det small rejält. Såklart är det oroväckande när man hör att det kan ha varit en explosion. Jag är glad över att jag inte såg någonting, säger eleven Nicolai Brodd.
Under intervjun får Nicolai ett samtal av en vän som befinner sig i skolan. Enligt vännen stod lärarna i entrén och hindrade elever från att gå ut av säkerhetsskäl.
Polisen var på plats men kunde inte hitta något som kunde associeras till en explosion.
Vid klockan 12.16 meddelade polisen att de inte hittade någon åverkan eller skada på fasad eller fordon. Insatsen las kort därefter ned.
Enligt en medierapport från sjukvårdsledare på ambulanssjukvården fanns fyra ambulanser redo på platsen, men de behövde inte användas.