Kastade bangers på skolan – elever fick ont i öronen

Två 15-åriga elever på Navestadskolan är misstänkta för att ha kastat så kallade bangers. Fyra elever gick till skolsköterskan och klagade på smärta i öronen efteråt.

Norrköping2022-02-14 13:49

Bangers är ett slags smällare som orsakar skarpt oljud. De är förbjudna i Sverige, och kan orsaka hörselskador om man är närmare än 15 meter ifrån dem när de detonerar. 

På måndagen kallades polis till Navestedaskolan sedan två elever kastat bangers där. Om det skett inne i skolan eller på skolgården är oklart.    

– Fyra elever klagade sedan på ont i öronen, så de fick gå in till skolsyster, säger polisens presstalesperson Björn Öberg. 

– Vi har varit i kontakt med föräldrar till de misstänkta, och en anmälan ska skrivas. 

Eftersom de båda misstänkta är 15 år kan de ställas till svars. 

– Det kan bli lite olika rubriceringar när man skjuter med smällare. Får man då smärta i öronen kan det rubriceras som misshandel rentav. Annars kan det vara fråga om ofredande och brott mot lagen om explosiva varor, säger Björn Öberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!