Kedjan som redan har kaféer på många andra platser i Sverige har länge velat öppna en enhet i Norrköping.
Och nu skrider de till verket.
Le Croissant flyttar in i Hemmakvälls gamla lokaler i Galleria Domino.
– Vi håller just nu på att göra i ordning lokalerna. Går allt som det ska hoppas vi kunna öppna upp 25 mars. Det är inte lätt att hitta en lokal som ligger så här centralt men det har varit viktigt för oss, säger George Aazar, franchisetagare, Le Croissant i Norrköping.
Lokalen är 200 kvadratmeter stor och det kommer att göras plats för runt hundra sittplatser därinne.
Le Croissant är ett franskinspirerat kafé där det både går att ta en kopp kaffe och äta en bit mat.
– Vi vill ge besökarna en smak av Frankrike, säger George Aazar.
Han berättar att han har stor erfarenhet från branschen efter att ha drivit egen restaurang i Åhus i elva år.
Nu har han dock lämnat Skåne och ser fram emot ett nytt äventyr här i Östergötland och Norrköping.
– Mina svärföräldrar bor här i Norrköping och min fru har många bekanta här. Därför bestämde vi oss att flytta hit. När jag sedan fick den här möjligheten att öppna ett kafé kände jag att jag var tvungen att ta den. Att få driva ett kafé har varit en dröm jag haft. Jag är så sugen på detta, säger han.
Hur ser du på att öppna upp mitt under pågående pandemi?
– Det är klart att blir en utmaning, men vi hoppas att det inte ska få så stor betydelse. Vi har tittat hur det ser ut på andra kaféer och det är många som fortfarande har en hel del kunder, så vi hoppas att det ska gå bra, men det hade givetvis varit bättre om det inte var någon pandemi. Förhoppningsvis kommer situationen att förbättras nu när folk kan börja vaccinera sig. Vi kommer självklart att anpassa oss efter alla regler och restriktioner.
Hur många anställda kommer ni ha?
– Vi kommer ha fem anställda till en början, inklusive mig själv, säger George Aaazar.
Jens Halvarsson, utvecklingsansvarig på Stadsrum Fastigheter, som äger gallerian, ser positivt på nytillskottet i Domino och välkomnar nu Le Croissant till Norrköping.
– Det är väl alldeles lysande. Det bidrar till att stärka platsen ännu mer att få in ännu ett trevligt kafékoncept i vår portfölj. Vi har etablerat Le Croissant på andra ställen med väldigt lyckat resultat, bland annat i Uppsala, säger Jens Halvarsson.