Ica-butik utsatt för rånförsök

Ica Supermarket i Eneby centrum i Norrköping utsattes för ett rånförsök på fredagskvällen.

Foto: Bildkollage: TT

NORRKÖPING2019-03-02 09:27

Vid 21-tiden kom två maskerade ungdomar in i butiken och försökte genomföra ett rån.

– Det är lite oklart om man visat något vapen, men det kan vara hotfullt i alla fall, uppger Monica Bergström, presstalesperson vid polisen.

Polis larmades klockan 21:01 och den som larmade uppgav då att de båda rånarna lämnat butiken till fots. Flera patruller skickades ut, en till butiken och andra för att spana.

Ganska snart och med bara några minuters mellanrum meddelade två olika patruller till ledningscentralen att de gripit varsin misstänkt rånare. I ett första skede fanns två identiteter på de misstänkta, men sannolikt var en av dem falsk.

Ärendet har lämnats över till jouråklagare och enligt åklagarmyndigheten är båda två anhållna, men endast en av dem är identifierad.

– Och den som är identifierad är under 18 år, uppger Annika Collin, pressansvarig vid Åklagarmyndigheten.

Den andre uppges vara i ungefär samma ålder.

Brottsmisstanken är försök till rån och de är misstänkta på sannolika skäl, det är den starkare graden av misstanke.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om