Vi möter upp Emil Colldin, ordförande i Norrköping Handel, på Hospitalsgatan, där två grannar rakt över gatan vunnit priser i årets annorlunda Handelsgala. Evergreen blev årets butik och Modehatten fick Hederspriset.
– Det är rena guldgatan, säger Emil Colldin och ler.
– Jag skulle egentligen vilja dela ut priser till alla våra butiker, som får slita så hårt under det här året. Det är ett år av otroliga utmaningar på grund av coronapandemin, men det finns också ett otroligt go och kämparglöd hos alla.
Knappt 15 000 röster kom in i år.
– Det är rekord. Många vill visa sin uppskattning och sympati för våra handlare. Det är tydligt, säger Emil.
Han åkte under fredagen runt i Norrköping tillsammans med eventarrangören Happy och delade ut diplom, blommor och guldpåsen.
– Det har varit en riktigt kul och bra dag att överraska vinnarna i deras butiker. Vi har mött mycket glädje och torkat en och annan glädjetår. Vi kan alla behöva det just nu. Många av oss, både handlare och vi som branschorganisation, känner oss maktlösa i dagens läge, menar Emil Colldin.
Här är hela listan av vinnare 2020:
Årets butik: Evergreen.
Årets nykomling: Vegas Skafferi.
Årets matbutik: ICA Maxi Stormarknad.
Årets butikssäljare: Eva Magnusson, H&M (Ingelsta).
Årets ledare: Agneta Ericson, Willys (Ingelsta).
Årets E-handelsbutik: Ica Smedby
Årets hederspris: Modehatten.
Årets Let’s Create pris: Branschorganisationen Norrköpings Handel.