På St: Persgatan 85 i Norrköping har sedan 2009 restaurang Alkemisten (även namnet La Uva) funnits. Det kommer den fortsätta att göra, men nu med nya ägare. Sedan den 1 december driver Melek Ertas och Andy Watson Calderon krogen.
– Jag har alltid haft en dröm om att driva en tapasrestaurang eller en krog med sydamerikanskt koncept. När vi insåg att det fanns en möjlighet här tog vi den. Norrköping saknar ett sånt här ställe, säger Melek Ertas.
Han driver flertalet restauranger i Norrköping sedan tidigare medan Andy Watson är ny i den rollen, även om han har gedigen erfarenhet av krogbranschen. Enrique Alberto Rojas Pulgarin, eller Kiko som han kallas, är kökschef och har rötter i Sydamerika. Maten på den nya restaurangen är något som han är uppväxt med.
– Vi kommer spinna vidare på det som den tidigare ägaren har byggt upp. Fokus kommer att vara smaker från hela Sydamerika. Stommen är den traditionella spanska tapasen, men vi kommer inte låsa oss där. Det kommer att vara mat med höga smaker, berättar Melek Ertas.
Andy Watson är barchef och "front of house". Den nyblivna världsmästaren i bartending kommer se till att drinkarna är bra. Även han har ett ursprung i Sydamerika.
– Det här är väldigt spännande och vi kommer att bjuda på kombinationer som är nya för många. Smakerna, i både mat och dryck, kommer att vara autentiska, klassiska och samtidigt ska det vara roligt och spännande. Sedan tidigare är det här stället känt för sina gindrinkar och det är ett arbete vi kommer fortsätta med.
Restaurangen kommer inledningsvis att drivas vidare som Alkemisten (dock med ny meny) innan det är dags för ombyggnation. Planen är att i slutet av februari presentera den nya restaurangen Poco Mas som betyder "lite mer".
– Vi kommer att göra förändringar här och vi har tagit ett år på oss att rita på de här lokalerna, så att vi får det som vi tycker är passande och trevligt. Något som är viktigt för oss är att vi får fram vår personlighet i verksamheten, säger Melek Ertas.
Ni har många restauranger inom släkten Ertas.
– Vi är en stor restaurangfamilj som älskar Norrköping. Hur många ställen vi har inom familjen är inte så viktigt, utan det handlar om att vi gör det som vi själva gillar och att se till att vi har ett gott rykte. Jag började jobba 1996 på Pizzeria Napoli på samma gata och det kanske blir så att jag slutar här med, säger han.