Hakkors i korridoren inget brott

Att rita och rista in hakkors på väggen i en skolkorridor är inget brott - åtminstone inte om du inte känner till symbolens innebörd. Det fastslår hovrätten som friar två pojkar som åtalats för hets mot folkgrupp.

Norrköping2007-03-29 04:00
De 16-åriga pojkar som ritade och ristade in ett hakkors på väggen i korridoren i en Norrköpingsskola håller i nya förhör fast vid att de inte visste att de gjort något fel.
Deras förklaring till incidenten är att en av pojkarna haft lektion där det talats om andra världskriget, och att han frågat sin kamrat hur ett hakkors egentligen ser ut. Ingen av dem säger sig ha förstått hakkorsets främlingsfientliga symbolik.

Kan vara straffbart
Att sprida bilder av hakkors kan vara straffbart, men inte om de som spridit bilden inte varit medvetna om att hakkorset ses som en symbol som är starkt förknippad med idéer om rasöverlägsenhet och rashat.
Det kan inte visas att de åtalade pojkarna säkert insett detta, anser hovrätten. Det konstateras också att utredningen inte heller visat att de båda eleverna skulle ha några främlingsfientliga åsikter. Därför ogillas därför åtalet även av hovrätten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om