Gatuköket måste rivas – nu vill Abbe nysatsa på platsen

Gatuköket Kardusen går i graven. "Jag har varit där i 15 år och så kom det här bara helt plötsligt", säger Abbe Kawmi.

Abbe Kawmi, som har drivit gatuköket Kardusen, har nu planer på att öppna padelbanor. "Det här är guldläge! Nära E22 och infarten till Norrköping, men också nära badet och ridhuset" säger han.

Abbe Kawmi, som har drivit gatuköket Kardusen, har nu planer på att öppna padelbanor. "Det här är guldläge! Nära E22 och infarten till Norrköping, men också nära badet och ridhuset" säger han.

Foto: Sara Segraeus

Norrköping2022-01-24 09:00

Han blev överrumplad av beskedet att kommunen inte förlängde det tillfälliga bygglovet. Nu måste han flytta eller riva modulbyggnaden på Dagsbergsvägen där han har drivit gatukök i 15 års tid.

– Byggnaden kunde inte få permanent bygglov då den strider mot detaljplanen som anger idrottsändamål, säger Tomas Tekmen (KD), ordförande i byggnads- och miljöskyddsnämnden.

undefined
Kommunen gav bara ett tillfälligt bygglov för gatuköket Kardusen, då gällande detaljplan säger att marken ska användas för idrottsändamål.

Gatuköket har därför uppförts med stöd av ett tidsbegränsat bygglov. Ett sådant får ges i högst tio år, men kan sedan förlängas med högst fem år i taget. Men den sammanlagda tiden får inte överskrida 15 år, enligt bygglovskontoret.

Den senaste gången som Abbe Kawmi fick förlängt var 2018 och giltighetstiden gick ut i mitten av december 2020.

– Jag trodde på förlängning. De var inte så tydliga med att det inte var möjligt, säger Abbe Kawmi som tidigare bland annat har drivit krog på Strömsholmen och Delfinen i Krokek.

undefined
Abbe Kawmi hade väntat sig ett förlängt bygglov för gatuköket Kardusen, som nu måste rivas.

Bygg- och miljöskyddsnämnden har nu tagit beslut att gatuköksbyggnaden måste flyttas eller rivas senast den 31 mars 2022, annars blir det vite på 100 000 kronor.

Oavsett om Abbe Kawmi river eller flyttar byggnaden innebär det kostnader som han inte hade räknat med.

Vad innebär det för dig?

– Förlust, bara förlust. Jag har haft intressenter som kunde tänka sig att ta över gatuköket, men de har inte varit intresserade av själva byggnaden utan behöver ju mark att driva det på, säger han.

Men Abbe Kawmi säger att han ska få fortsätta att arrendera marken – och har planer på att rida på pandemins padelboom. 

– Vi vill öppna padelbanor och diskuterar nu med sponsorer. Det kräver ingen personal, utan sköter sig själv.

undefined
Abbe Kawmi, som har drivit gatuköket Kardusen, har nu planer på att öppna padelbanor. "Det här är guldläge! Nära E22 och infarten till Norrköping, men också nära badet och ridhuset" säger han.

Satsningen på tre utebanor skulle kosta ett par miljoner kronor, enligt Abbe Kawmi. Pengar han räknar med att tjäna in på ett par år.

Många padelhallar har byggts på senare tid och fler är på gång. Du ser ingen risk för överetablering? 

– Ja, det kommer att bli ännu mera nu i pandemin. Men det är ingen fara för mig. Det här är ett guldläge! Nära E22 och infarten till Norrköping, men också nära badet och ridhuset.

– Hos mig blir det i så fall drop in, man kan fortsätta till badet eller så kan föräldrar spela medan barnen rider. Det ligger ju vägg i vägg. 

Egentligen skulle gatuköket vara borttaget på förfallodagen för drygt ett år sedan. Skälet att byggnaden har fått vara kvar är att den skulle användas som byggbod under tiden som padelbanorna byggs.

undefined
Nu finns planer på padelbanor utomhus bredvid Norrköpings fältrittklubb. Banan på bild är dock i Vinterviken i Stockholm.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!