Centrum får växa på höjden – flygplatsen ger tillstånd

56 meter över höjden. Så högt får nybygget i Vilbergen centrum bli enligt ett godkännande från Norrköpings flygplats.

Vilbergen centrum ska få ett ansiktslyft.

Vilbergen centrum ska få ett ansiktslyft.

Foto: Utopia Arkitekter AB

Norrköping2022-03-07 05:00

Det är mycket på gång i Vilbergen. Mot Vilbergsgatan ska tre nya hyreshus, sex till åtta våningar höga, byggas. Men även Vilbergen centrum får ett rejält ansiktslyft. Exploatören, fastighetsägaren Evolv Property AB, har stora planer för Beryllen 1 och målet är att bygga bostäder ovanpå de befintliga centrumhusen i varierad höjd. 

Totalt rör det sig om omkring 150 nya lägenheter.

undefined
Det är mycket på gång i Vilbergen.

Arbetet med att ta fram en ny detaljplan pågår för fullt. Nyligen kom ett besked från Norrköpings flygplats som underlättar för nya Vilbergen centrum att växa på höjden. Flygplatsen har nämligen godkänt ett avsteg från gällande hinderytor. Den första ansökan om att tillåta bebyggelse upp till 67,55 meter över havet avslogs. 

Ett andra förslag, som tillät bebyggelse på 54,7 meter, godkändes. Men efter kontrollmätningar kom en ny ansökan till flygplatsen gällande 56 meter.

– Bakgrunden är att det är olika höjdsystem på gamla kartor. Nu visade det sig att vi behövde mer marginal för de här bostäderna. Vi på kommunen har haft dialog med bland annat Luftfartsverket, säger Johan Nordström, planarkitekt vid samhällsbyggnadskontoret.

undefined
Vilbergen centrum ska få ett ansiktslyft.

Efter en utredning har Norrköpings flygplats kommit fram till att denna nya ansökan är av extraordinär art och att höjden 56 meter inte kommer att påverka flygsäkerheten.

– Höjden är ju en av alla aspekter att ta hänsyn till när det ska tas fram nya detaljplaner. Det gäller att hålla sig till höjderna och inte laborera med antalet våningar, säger Johan Nordström.

Enligt planerna ska det nya Vilbergen centrum bli fyra-fem våningar högt. 

– Det ska hålla sig i samma höjd som de andra byggnaderna i närheten. I området finns ju redan höghus som är betydligt högre, säger Johans Nordström. 

undefined
Nya lägenheter ska byggas ovanpå nuvarande Vilbergen centrum.

De nya bostäderna ovanför centrumanläggningen ska samlas kring en upphöjd och gemensam bostadsgård. Befintligt underjordiskt parkeringsgarage med ett 70-tal parkeringsplatser ska behållas och matvarubutiken blir kvar. Samtidigt ska butikernas entréer i bottenplan vändas utåt och en ny allmän torgyta skapas mellan vårdcentralen och centrum genom att delar av centrumbyggnaden rivs. 

Planförslaget har varit ute på samråd och nästa led i processen är att förslaget skickas ut på granskning.

– Om tidsplanen hålls hoppas vi att detaljplanen vunnit laga kraft i början av sommaren. Tanken är väl att exploatören vill börja bygga så fort det är möjligt, säger Johan Nordström. 

Karta: Vilbergen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!