Hanna Eriksson, sistaårselev på Kungsgårdsgymnasiets handelsprogram, välkomnar satsningen som hon uppskattar.
– Erfarenhet av kundbemötanden och hur det går till i en butik är bra. Jag säljer också armband från Änglarnassmycken UF, säger hon.
Tanken är att eleverna i årskurs tre utöver den vanliga undervisningen under några veckor före jullovet får pröva på ledarskap, entreprenörskap och att styla en butik i en större galleria för att göra den inbjudande med både inredning och utrustning.
– I vår blir det mer praktik för oss. Jag vill helst komma till en butik som sysslar med smink eller smycken.
Är du sugen på att starta eget?
– Ja, det är jag. Men till en början nöjer jag mig med att få en anställning, berättar Hanna Eriksson.
Caroline Regn, yrkeslärare med inriktning på affärsutveckling, ledarskap och företagande, gillar kopplingen mellan handelsprogrammets inriktning och galleriamiljön. I butiken går det förutom att hålla lektioner även att marknadsföra gymnasieskolans olika program.
– Jag gillar när det blir på "riktigt". I elevernas utbildning ingår det att kunna bygga upp och skylta en butik, vem som tar initiativ, leder de olika rollerna och håller i vad som ska göras. Här blir det också en avslutning då vi sätter punkt för UF–företagen, säger Caroline Regn.
Ung Företagsamhet startas, drivs och avvecklas under ett läsår. Lärare och rådgivare från näringslivet är med och stöttar företagen.