Det stannar folk hela tiden och ställer frågor om Femöresbron till de som arbetar med att slutföra projektet. Edin Jakupovic och Kristoffer Malmström på Åby Snickeri monterar handledare i trä på räckena.
– Det har varit populärt för oss att jobba här. "När kommer bron öppna?" är den absolut vanligaste frågan vi får här, säger Kristoffer Malmström.
Vad säger de mer?
– De flesta verkar tycka om den, att det är en snygg bro. Sedan blir det lätt två olika läger i den frågan. Jag själv har inte sett den gamla eftersom jag är ny i Norrköping, men tycker att den här är snygg. Vi får ofta höra att vi gjort ett bra jobb, säger Edin Jakupovic.
Kollegan stämmer in i berömmet.
– Jag är också nyinflyttad. Men den här bron är bred och det finns gott om utrymme att mötas på, säger Kristoffer Malmström.
Anders Arvidsson bor i närheten, han stannar till för att prata med snickarna på bron.
– Jätteskönt att den äntligen är på plats. För det är tråkigt att gå över den där bullrande bron därborta, säger han och vänder sig i riktning mot Riksbron.
Vid sidan av snickeriarbetena jobbar en annan underleverantör med belysning och elinstallationer.
– Det blir en ljussättning som framhäver bron. Den är ganska försiktig eftersom det är ett känsligt område som bron ligger i. Det finns mycket att ta hänsyn till, det är vattenlevande djur och djur ovan mark i området som det måste tas hänsyn till, säger Erik Strand, projektledare på samhällsbyggnadskontoret.
Sedan den ursprungliga Femöresbron stängdes av 2016 har processen med att få till en ny bro kantats av många beslut och överklaganden. Sedan byggprocessen startade har det mesta följt planen.
– Alla som har jobbat med bron har varit fantastiska. Det har varit en stor portion med lösningsvilja för det här projektet. Det har flutit på enligt plan och det var skönt när väl bygget kunde komma igång, säger Erik Strand.
Det är Femöresbron som är det hetaste byggprojektet för Norrköpingsbor?
– Ja, jag har jobbat med det här projektet några år och det är helt fantastiskt att det engagerar så många. Kul att vi äntligen får ge tillbaka för det engagemanget nu när vi närmar sig slutet på projektet.
När kommer bron öppnas för allmänheten?
– Vi förstår att det är ett stort intresse kring den här bron, så fort vi har ett datum så kommer det att annonseras, säger Erik Strand.