Därför får otäcka korsningen ingen rondell

Korsningen upplevs som otäck av många i området. Men någon rondell kommer inte att byggas. "Måste en allvarlig olycka inträffa innan man gör något?", frågar sig Linda Strömberg. "Vi jobbar med andra alternativ", säger Ellen Lycke, trafikplanerare på kommunen.

Ellen Lycke, trafikplanerare på kommunen, säger att man tittar på olika åtgärder för att göra korsningen säkrare. Linda Strömberg tycker, som många andra i området, att korsningen är stressande.

Ellen Lycke, trafikplanerare på kommunen, säger att man tittar på olika åtgärder för att göra korsningen säkrare. Linda Strömberg tycker, som många andra i området, att korsningen är stressande.

Foto: Mattias Heikki

Norrköping2024-09-08 05:01

Nyheten i korthet

  • Korsningen mellan Lidaleden, Kungsängsgatan och Ånestadsgatan i Norrköping upplevs som farlig av många, men kommunen har avslagit förslaget om att bygga en rondell då det skulle bli för dyrt och kräva omlokalisering av korsningen.
  • Alternativa lösningar såsom trafikljus eller översyn av körfältens markeringar undersöks för att förbättra säkerheten och flödet.
  • Sex lindriga olyckor rapporterats där under de senaste tio åren, enligt Transportstyrelsens data.

Det handlar om korsningen Lidaleden, Kungsängsleden, Ånestadsgatan, vid Ica Smedby. I november 2023 fick kommunen in ett E-förslag om att bygga en rondell på platsen eftersom inlämnaren av förslaget ansåg att den är farlig.

Men i somras avslogs ansökan. Trafikplanerare Ellen Lycke förklarar varför.

– En rondell tar större plats än en fyrvägskorsning, därför skulle vi behöva flytta korsningen. Det finns två tunnlar kring korsningen som gör att oskyddade trafikanter har en mycket hög säkerhet och den vill vi värna om och ha kvar, säger hon.

undefined
En av två viadukter i anslutning till korsningen.

En rondell skulle med andra ord bli väldigt dyr. Kommunen tittar i stället på andra lösningar, som till exempel trafikljus.

– Det skulle göra att man enklare tar sig ut på Kungsängsleden från Lidaleden och Ånestadsgatan. Man skulle få bort upplevelsen att kastas in i högtrafik. Men det gäller att få till ett bra flödesschema på trafikljusen så att man inte skapar köer på Kungsängsleden.

Ett annat alternativ är att se över körfältens markeringar i korsningen för att underlätta valet av fil när man ska ut på Kungsängsleden.

– Vi har sett att det ibland står tre bilar i bredd i korsningen från Lidaleden-hållet. Det gör att sikten blir dålig. 

undefined
Korsning Smedby-Lidaleden-Kungsängsleden upplevs av många som otäck. Speciellt under rusningstiderna när trafiken på Kungsängsleden är hög.

Linda Strömberg bor inte långt ifrån korsningen. Hon ringde själv 112 efter att ha kommit till korsningen nära inpå en olycka, då två personbilar just hade kolliderat.

– Jag blev lite rädd och man undrade vad man skulle mötas av när jag gick fram till bilarna. Men det var ganska lugnt på platsen. Kvinnan i ena bilen var lite skärrad så jag väntade kvar tills blåljuspersonalen kom.

Hon upplever korsningen som svår i rusningstid och hon känner sig ofta stressad av medtrafikanterna när hon köar i väntan på en lucka att köra ut på Kungsängsleden i. Sikten till vänster, mot Navestadshållet, kan vara knepig.

– Man blir ofta stående ett tag i korsningen. Stänkskydden på viadukten skymmer trafiken. Plötsligt kan en bil vara jättenära eftersom många kör för fort. Man blir tveksam, säger Linda Strömberg.

undefined
"Måste en allvarlig olycka inträffa innan man gör något?", frågar sig Linda Strömberg.

I kommentarsfältet i ett inlägg i Facebookgruppen Smedby Samhälle påpekar några att det är slöseri med pengar att bygga rondell. Men nästan alla är överens om att något måste göras åt korsningen.

"Mycket besvärlig", "dålig sikt", "förvirrande" och "riktigt otäck", är några av beskrivningarna. 

Att korsningen upplevs som farlig av många är en sak. Men hur olycksdrabbad är den egentligen?

Om man tittar på Transportstyrelsens siffror tio år tillbaka har det skett sex lindriga olyckor på platsen. "Lindriga" är den lägsta nivån på en tregradig skala där de övriga nivåerna är "måttliga" och "allvarliga".

Linda Strömberg tvivlar på den siffran. Hennes känsla är att antalet lindriga incidenter är betydligt högre än så under de åren som hon har bott i området.

– Det är ofta man hör bilister tuta. Och det uppstår ofta en osäkerhet och irritation med mötande trafiken från Lidaleden när man ska ut från Ånestadsgatan-hållet, säger hon.   

undefined
Korsningen är säker för gång- och cykeltrafik tack vare två viadukter.

Ellen Lycke säger så här om olycksstatistiken:

– Statistiskt har korsningen något förhöjd olycksrisk jämfört med andra korsningar i Norrköping. Men det handlar å andra sidan endast om lindriga olyckor. Vi ser också att statistiken har förbättrats efter att vi införde stopplikt 2010. 

När kommunens hastighetsplan sågs över 2010 sänktes hastigheten på Lidaleden och Ånestadsgatan från 50 till 40. Samtidigt höjdes hastigheten på Kungsängsleden från 50 till 60. Att sänka den igen skulle kunna vara ett alternativ.

– Men konsekvensen av det skulle kunna bli att luckorna mellan bilarna blir färre, säger Ellen Lycke.

Linda Strömbergs intryck är att trafiken på Kungsängsleden har ökat de senare åren. Det bekräftar Ellen Lycke. 

Ökningen beror på att lägenhetsbeståndet har ökat och att fler företag har etablerat sig i området. Till skolstarten öppnar även nya Kungsängsskolan (F–6) som kan öka trafiken ytterligare.

– Det är i grunden positiva förändringar, men det finns en risk att infrastrukturen inte hänger med, säger Ellen Lycke.

Korsningen är under aktiv utredning av Norrköpings kommun. Men det lär dröja innan eventuella åtgärder görs. Vägen till beslut är vanligtvis lång.

undefined
Ellen Lycke är trafikplanerare Norrköpings kommun. Man har nobbat bygget av en rondell. Istället letar man andra alternativ.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!