Butiken fick inga paketboxar – nu står Lindö utan ombud

Hemköp i Lindö har avbrutit samarbetet med Postnord. Handlaren efterfrågade paketboxar, men fick nobben. Nu får Lindöborna åka till Ljura – än så länge.

Johan Arfwedson, butikschef för Hemköp i Lindö, satsar på samarbete med andra aktörer när Postnord vägrar att installera skåp med boxar i butiken. Bakom de skåp han står vid finns nu ett tomt utrymme som snart blir ett dedikerat paketrum.

Johan Arfwedson, butikschef för Hemköp i Lindö, satsar på samarbete med andra aktörer när Postnord vägrar att installera skåp med boxar i butiken. Bakom de skåp han står vid finns nu ett tomt utrymme som snart blir ett dedikerat paketrum.

Foto: Linda Månzén

Norrköping2021-11-16 05:00

I takt med att e-handeln ökar blir det en allt större utmaning för butikerna som är ombud att hantera paketen. För Hemköp i Lindö har det gått så långt att de har tvingats att avbryta samarbetet med Postnord.

Butikschef Johan Arfwedson ville inte att pakethanteringen skulle gå ut över kärnverksamheten och vädjade till Postnord om ett liknande system som Instabox och Budbee har. Där lämnas paketen i en box som köparen öppnar med en kod.

undefined
Johan Arfwedson, butikschef för Hemköp i Lindö, satsar på samarbete med andra aktörer när Postnord vägrar att installera skåp med boxar i butiken. Bakom de skåp han står vid finns nu ett tomt utrymme som snart blir ett dedikerat paketrum.

– För att vi skulle kunna fortsätta ha bra service i både matbutik och posten tänkte vi bygga ett paketrum med boxlösning och fortsätta med skrymmande paket och posthantering som vanligt, säger han.

Men det vill inte Postnord ha hos ombud. Däremot har de placerat skåp i andra butiker.

– Det tycker jag är ett väldigt konstigt drag av dem, att inte hjälpa sina ombud i första hand. Det var ju så en gång i tiden att Posten tog hjälp av matbutiker för att de hade svårt att få lönsamhet i sin egen organisation och för att ge en bättre service till kunden med bättre öppettider.

undefined
E-handeln kräver stora resurser av butikspersonalen. För ungefär ett år sedan började förhandlingarna med Postnord som resulterade i ett avslutat samarbete. Bilden är tagen i en annan butik.

Johan Arfwedson berättar att de utökar samarbetet med Instabox och Budbee samt inleder ett nytt med Iboxen.

– Det här var ett tufft och svårt steg att ta, men vår ambition är att klara det mesta ändå med den här nya tekniken som också innebär att man kommer att kunna skicka paket framöver.

– Egentligen vill jag ha Postnord kvar men jag vill ha en modern lösning.

Tror du att det här kommer att påverka er försäljning?

– Jag hoppas inte det, men det är ju kundtrafiken som är anledningen till att alla butiker vill ha Postnord, det är ju inte ersättningen.

undefined
Postnord har boxsystem och planen är att det ska sättas upp i Lindö. "Vi tittar på olika alternativ", säger Teija Nilsson på Postnord.

Just nu får Lindöbor som ska ta emot paket skickade med Postnord ta sig till Ljura. Tillgängligheten och att butiken redan är ombud var två avgörande faktorer.

– Vi hade gärna varit kvar hos Hemköp. Nu fick vi titta på alternativ och valet föll på Ica Ljura för att det är dit det är enklast att ta sig för den som inte är bilburen. Åker man med kommunala färdmedel så slipper man byten, säger Teija Nilsson på Postnord.

Hon förklarar att de har valt att etablera paketboxar i vissa butiker, men att deras primära syfte är att placera dem bostadsnära, utomhus med tillgänglighet dygnet runt.

Kan det bli någon sådan lösning i Lindö?

– Ja, vi håller på och jobbar med Lindö. Vi tittar på olika alternativ. Det är på gång, men vi har ingen placering som jag kan berätta om just nu, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!