Blixtnedslag tros ha orsakat villabrand i Norrköping

En villa i närheten av Djurön i Norrköping började brinna. Polisen och räddningstjänsten tror att ett blixtnedslag ska ha orsakat branden.

Brand i en villa i Norrköping.

Brand i en villa i Norrköping.

Foto: Ulf Wigh

Norrköping2022-07-23 02:34

Klockan 01.39, natten till lördag, kom larmet till SOS alarm. En stund senare anlände räddningstjänsten till platsen och där kunde de konstatera att det brann utanpå villan och att ingen person befann sig inne i huset.

Vid 02-tiden gav räddningstjänsten ett första besked om att släckningsarbetet kunde ta runt tre timmar. 

Klockan 02.44 började räddningstjänsten leta efter glödbränder i väggar och tak. Vid 06.30-tiden var branden släckt och räddningstjänsten lämnade platsen.

Enligt polisen ska ett blixtnedslag ha orsakat branden, som enligt uppgifter startade på utsidan av huset. Polisen gjorde en utredning på platsen men har ingen misstanke om brott.

undefined
Villabrand i Manhem, Norrköping.
undefined
Villabrand i Norrköping.
undefined
Villabrand i Norrköping.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!